| Marius_Marius_2002 a întrebat:

Salutare,
Am trimis un colet cu ramburs prin posta romana, destinatarul nu l-a scos si a fost returnat.
A venit aviz si nu-mi mai trebuie produsul. Daca nu-l scot voi primi amenda sau taxe?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu iei amenda, dar ti se calculeaza zilele de depozitare, plus transportul dus-intors la destinatar si inapoi la tine(ca cineva trebuie sa plateasca pentru curier/postas, ca ei si-au facut treaba), iar la un moment dat o sa ajunga la o suma uriasa de platit, care poate fii transferata recuperatorilor de bani.
Cu recuperatorii de bani se ajunge la intimidare si poate la proces, daca te haituiesc.
Sfatul meu este sa te duci sa-l ridici, si sa platetsi transportul, ca sa nu regreti mai tarziu.
Totusi, chiar nu-i important ce este in pachetul ala, de-ti permiti sa renunti la el cu atat usurinta?

2 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Nu, daca nu il scoti pierzi doar pachetul.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Nu mai asculta toate "sperieturile" astea, am lucrat o perioada la posta si iti zic sigur pentru un colet nu se deranjeaza nimeni. Vei primi vreo 2 avize ca ai un colet la ei, apoi se va arunca/depozita/disparea.