| EightComb123 a întrebat:

Salutare! Daca detin un card de euro de la BT si primesc salariul pe acesta, as putea sa-l folosesc pentru a platii in rate pe site-uri din strainatate?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Numai la bancă poti afla aceste detalii.

| Violleta2022 a răspuns:

Plata in rate pe site-uri din strainatate, implica contacte semnate, ca nu-ti da nimeni credite internationale, daca nu ai semnat contactul cu ei.

| SuNaM a răspuns:

Tu ai un card de debit. Card care se poate folosi pentru a lua salariu sau pentru a depozita bani. Ce ai tu nevoie pentru a plati rate din strainatate, este un card de credit( Star ii spune la BT). Cardul de credit este un card cu o suma data de banca pe care o folosesti sa iti faci rate. Ca sa obtii un card de credit, trebuie sa ai niste cerinte minime. La BT cerinta este sa ai 22 de ani, sa ai 6 luni vechime la actualul angajator si sa nu ai datorii. Daca ai deja un card de credit si vrei doar sa iti platesti rata cu cardul de debit( atentie o rata deja facuta), atunci da este posibil.

PS : Te rog, nu iti face card de credit. Intri intr-o gaura din care nu iesi usor. Daca tu ai rate si ramai fara loc de munca, pe banca o sa o doara-n fund de chestia asta si o sa iti puna dobanda de nu mai iesi din ele vreodata. Succes!

| Hkhtfcvhu a răspuns:

Salut, pentru asa detalii apeleaza la banca, noi nu avem de unde știi aceste informatii, noemal ar trebui sa poti plati dar mai bine intrebi sa nu te trezesti cu supra-taxe de la banca sau cu plati care nu ajung din motiv ca nu le aproba banca