| ionut16001235 a întrebat:

Salutare! Dau fundă.
Dacă vrei sa cumperi ceva de pe un site, iar pe card ai cu mai puțin de un leu decât suma necesara se poate efectua tranzacția?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
La fel cum la casa de marcat cand platesti cu cardul poate sa iti spuna fonduri insuficiente, tranzactia se respinge automat.

14 răspunsuri:
| NotNamed a răspuns:

Un raspuns clar NU.

| ImJack a răspuns:

Nu tranzacția se efectuează doar dacă ai suma necesara ori mai mulți bani pe cardul respectiv.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Cred că se poate! Dar rămâi dator băncii cu un leu. Prin septembrie, un prieten a comandat ceva prea scump și, pe card, îi scria că are -12 lei (adică era dator băncii cu 12 lei, deoarece banca i-a virat 12 lei pentru a efectua comanda). Așa și la tine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca nu
tranzactia o sa dea faild ca nu ai destui bani pe card.

| Catrice a răspuns:

Da cu eroare când plasezi comanda.

| Frank51 a răspuns:

Da, se poate efectua tranzacția după ce alimentezi contul cu 1 leu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe card trebuie sa ai de la 10 lei in sus altfel nu poti cumpăra nimic nici in supermarket.

| ionut16001235 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cred ca nu prea ai înțeles ce am spus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merge ca la profi cu "Va dau eu un leu data viitoare"

| AlexandraOrg a răspuns:

Nu o sa mearga, o sa iti dea tranzactie nereusita. De ce nu incerci sa fie facuta plata cash, daca se poate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se poate fiindcă tranzacția este făcută cu roboței, care nu negociază.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sistemul de plati face matematica simpla, chiar crezi ca cineva sta sa bage o "toleranta" si apoi sa te puna pe minus?
poate la un card de credit se poata asa ceva, insa si ala are o limita foarte fixa

si, sa iti mai spun ceva si mai descurajator: trebuie sa ai banii pentru plata PLUS taxa de tranzactie, ca unele banci au zero, nu inseamna ca toate au zero

| sierra1 a răspuns:

Nu o afectează deloc. Doar că nu se produce

| NotAndrew69 a răspuns:

Nu