| Xscape a întrebat:

Salut, aş dori să îi dau unui prieten o sumă de bani, prin bancă. Am codul, numele/prenumele, tot, doar că, nu am 18 ani. Am 17, se poate face tranzacţia? Dacă da, cum?
P.S : Banca Transilvania. happy
Mulţumesc, fundă primului răspuns corect!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Codul civil prevede ca minorul poate face acte de dispozitie de mica valoare, asa ca puteai sa-i trimiti 200-300 de lei, citez:
"ART.41.Capacitatea de exerciţiu restrânsã
(1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exerciţiu restrânsã.
(2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exerciţiu restrânsã se încheie de cãtre acesta, cu încuviinţarea pãrinţilor sau, dupã caz, a tutorelui, iar în cazurile prevãzute de lege, şi cu autorizarea instanţei de tutelã. Încuviinţarea sau autorizarea poate fi datã, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.
(3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exerciţiu restrânsã poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciazã, precum şi acte de dispoziţie de micã valoare, cu caracter curent şi care se executã la data încheierii lor."

2 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Nu poti face tranzactia daca nu ai 18 ani, crede-ma am incercat eu tot la 17 ani si m-au refuzat (la BCR). Cauta o ruda (Frate, var) care este major sa faca asta pentru tine.

| Iancu_Silvan_1996 a răspuns:

Nu poti executa nici un fel de tranzactie daca nu ai implinit varsta de 18 ani.