| ionut16001235 a întrebat:

Salutare! Dau fundă.
Dacă vrei sa cumperi ceva de pe un site, iar pe card ai cu mai puțin de un leu decât suma necesara se poate efectua tranzacția?

Răspuns Câştigător
| NotAndrew69 a răspuns:

Nu.
La fel cum la casa de marcat cand platesti cu cardul poate sa iti spuna fonduri insuficiente, tranzactia se respinge automat.

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe card trebuie sa ai de la 10 lei in sus altfel nu poti cumpăra nimic nici in supermarket.

| ionut16001235 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cred ca nu prea ai înțeles ce am spus

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca nu
tranzactia o sa dea faild ca nu ai destui bani pe card.

| sierra1 a răspuns:

Nu o afectează deloc. Doar că nu se produce

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se poate fiindcă tranzacția este făcută cu roboței, care nu negociază.

| Catrice a răspuns:

Da cu eroare când plasezi comanda.

| Frank51 a răspuns:

Da, se poate efectua tranzacția după ce alimentezi contul cu 1 leu.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sistemul de plati face matematica simpla, chiar crezi ca cineva sta sa bage o "toleranta" si apoi sa te puna pe minus?
poate la un card de credit se poata asa ceva, insa si ala are o limita foarte fixa

si, sa iti mai spun ceva si mai descurajator: trebuie sa ai banii pentru plata PLUS taxa de tranzactie, ca unele banci au zero, nu inseamna ca toate au zero

| NotNamed a răspuns:

Un raspuns clar NU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merge ca la profi cu "Va dau eu un leu data viitoare"

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Cred că se poate! Dar rămâi dator băncii cu un leu. Prin septembrie, un prieten a comandat ceva prea scump și, pe card, îi scria că are -12 lei (adică era dator băncii cu 12 lei, deoarece banca i-a virat 12 lei pentru a efectua comanda). Așa și la tine!

| ImJack a răspuns:

Nu tranzacția se efectuează doar dacă ai suma necesara ori mai mulți bani pe cardul respectiv.

| NotAndrew69 a răspuns:

Nu

| AlexandraOrg a răspuns:

Nu o sa mearga, o sa iti dea tranzactie nereusita. De ce nu incerci sa fie facuta plata cash, daca se poate.