| Florentin01 a întrebat:

După cum am mai precizat la o întrebare anterioară că sunt nou în afaceri mă scuzați dacă o să adresez întrebarea eronat sau dacă pare o întrebare stupidă. Graficianul care realizează și prelucrează bannere și poze pentru un magazin online mai are vreo denumire tehnică? M-ați putea ajuta cu un model de fișa postului?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Web graphic designer sau grafician web.

Fisa trebuie sa fie ceva asemanatoare:

Graphic Designer
Domeniu companie: Media/Publicatii

Domeniu profesie: IT & C

Profesie: Web Designer

Descriere post:
- Creatie si implementare concepte grafice pentru continut online sau offline, elemente promotionale, elemente grafice pentru interfata web/software, prelucrare de imagini, etc.
- Creatie de bannere, anunturi, grafica pentru reclama online, butoane, inconite, etc.
- Prelucrare si compresie de imagine si pregatire pentru web.
- Manipulare de imagini fotografice si plasrea lor intr-un context compozitional care include text si alte elemente grafice
- Corelarea creatiilor grafice cu necesitatile si pretentiile celorlalti programatori web din echipa de lucru