| Gabi0012 a întrebat:

Salutare, pentru a deschide o sala de joci (cu PS 5) ce ar fi mai convenabil PFA sau SRL?
Și care ar fi pașii?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Un amic de-al meu are sala de jocuri cu ps5-uri,din cate stiu el este inregistrat ca SRL si are si cativa angajati, plus ca sala este intr-un spatiu in care el este si proprietar deci nu da chirie
mai multe detalii insa nu stiu sa iti zic decat daca m-as gasi cu el la o cafea, sa imi explice din Know-how afacerii lui, el este de ceva vremea in acest domeniu, cred ca de pe vremea ps2-urilor happy

| Gabi0012 explică (pentru Simpatic):

Am înțeles, crezi că am putea lua cumva legătură?

| Simpatic a răspuns (pentru Gabi0012):

Nu garantez ca il pot gasi la birou zilele acestea si nici nu prea imi permite serviciul, dar daca am sa o fac de ce nu! ti-as putea da cateva sfaturi, insa nu te astepta ca cineva sa imi vanda "ponturi" dintr-o afacere de nisa, altele decat cazuri si explicatii generale
daca voi reusi cumva sa dau de el iti scriu aici si dupa luam legatura!

si sper ca pana atunci vor veni si alti useri care cunosc acest domeniu si te vor indruma!

avem aici oameni foarte capabili!

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa ai SRL

Lista cu toate aprobarile si certificarile pe care trebuie sa le ai pentru salile si jocurile de noroc, o gasesti la Camera de Comert (Registrul Comertului) din judetul tau, dupa ce inregistrezi firma la ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Srl, pentru ca vei avea multe cheltuieli de decontat, oameni de angajat.

| mitenka a răspuns:

Depinde ce vrei să faci. La SRL Dacă te treci ca angajat cu normă intreaga poți să optezi pe statut de microîntreprindere 1% și 3% impozit pe venit cu salariul minim pe economie.
Altfel poți fără salariați dar renunți la statul de micro și treci la impozit pe profit de 16% (Venituri-Cheltuieli = Profit Brut). Te treci pe impozit pe profit (părerea mea) când înregistrezi cheltuieli mari.

La PFA ai impozit pe venit de 10% pe venit net anual, CASS, CAS, problema. TVA.

Legal, PFA răspunde personal și nelimitat cu toate bunurile sale pentru datoriile și obligațiile afacerii. Acum, evident, la PFA scapi de costul unui contabil. Dar dacă vb deja de sală de jocuri… 250 lei pe lună nu cred ca e o avere laughing

Deci… ce crezi? Evident, SRL happy