| mrGri a întrebat:

Salutare! Stie cineva cum pot sa aflu unde am o anumita suma care mi-a fost pusa in cont in urma cu cateva zeci de ani? Am cautat pe site-ul BNR, pe cel al Ministerului Finantelor Publice si pe ANAF, dar nici una dintre institutii nu pune la dispozita publicului informatii despre cati bani are X-ulescu si in ce cont bancar ii are.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai cautat unde nu trebuia, cele indicate de tine n-au nici o legatura cu o suma depusa in contul tau.
Ar trebui sa stii in ce banca ti-a depus banii si acolo sa te interesezi.
Daca depunerea a fost inainte de 1989 si a fost la BNR atunci conturile persoanelor fizice au fost preluate de la aceasta de catre BCR si la aceasta te poti interesa.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la compania unde ai lucrat si-i interbi pe ei in ce cont ti-au depus banii, ca nuai ei au cum sa caute in actele lor contabile cand te-au platit, cat te-au platit si in ce cont s-au depus banii.

| johnnny123 a răspuns:

Evident că nu este datoria lor să-ți spună câți bani are X-ulescu în cont.

Dar dacă știi că ai o anumită sumă "în cont" de ce nu știi și despre ce cont e vorba?

| mrGri explică:

La BCR nu sunt. Nici la Raiffeisen, Transilvania sau CEC. Am incercat acele site-uri fiindca stiu ca la anumite persoane ar putea sa existe un istoric de rol. Stiu doar ca in perioada '89 au existat niste banci care ofereau dobanzi bune la depozite si de asemenea ca s-a investit in dolari iar dolarul s-a apreciat foarte mult.
Ar trebui sa am o dovada concreta in privinta banilor si a contului in care mi-au fost depusi insa nu m-a instiintat nimeni in mod oficial.
Mi-au "vandut pontul" mai multe persoane de-a lungul timpului, dar nu au avut cum sa-mi dea detalii concrete.
Astfel s-a intamplat ca timpul a trecut, eu nu am reusit sa intru in posesia banilor, pe cata vreme exista persoane care au stiut exact unde sunt si au tinut secret, sperand sa intre in posesia lor.
Cea mai simpla metoda de a afla ar fi sa fac ceva astfel incat daca mi se intampla ceva sa nu se aleaga nimeni cu nimic. Atunci ar "sari" persoanele care stiu exact si sunt dornice sa-mi "vanda pontul" in incercarea de a face un compromis.
Totusi, daca as face ceva astfel incat sa nu se aleaga nimeni cu nimic daca patesc ceva, nu ar mai conta, m-as pune la adapost si nu ar mai visa nimeni la ce e al meu.