| Marius_Iacob_1987 a întrebat:

Salutare TPU, vreau sa-mi deschid un magazin online. As vrea sa ma ajutati cu primii pasi pe care trebuie sa-i fac.Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

-Alegerea domeniului și a denumirii pentru companie.
-Forma de organizare: SRL, SRL-D, PFA sau II sau altă formă de organizare (SA, dacă e necesar). Aici este de analizat necesitatea obținerii codului de TVA pentru activitatea firmei și modul în care își desfășoară activitatea.
Cod CAEN: 4791 necesar pentru comerț online (se pot adăuga și altele, în funcție de specificul activității).
Sediul Social

alegerea și pregătirea actelor pentru înființare
Rezervarea denumirii la Registrul Comerțului

se poate face și online
Dosarul de înființare SRL

cartea de identitate a asociaților,
actele pentru sediul social (acte proprietate, acord comodat, etc),
rezervarea de denumire a firmei,
actul constitutiv al firmei,
dacă e asociat unic - declarație autentificată la notar,
specimen de semnătura al asociatului (asociaților),
dovadaă depunere capital social,
cererea de înființare a firmei,
eventuale autorizații de funcționare necesare.
Depunere dosar

Pași pentru înființarea magazinului online:
alegerea unei platforme și semnarea contractului cu furnizorul de servicii
furnizori pentru plata și livrare, alte servicii
pregătirea magazinului online
angajare personal sau externalizarea unor părți din operațional (marketing, logistică, etc)
Toate se rezolva la tribunal, la finantele publice si la primarie.
Citeste si aici: http://bit.ly/2NXvNzp

1 răspuns:
| ACTH a răspuns:

Salut, prima oara ai putea sa inveti gramatica limbii romane.