| Dragosalx a întrebat:

Salutare tuturor! M-am gandit la o mica afacere si as vrea cateva pareri daca merita sau nu investitia, ideea suna in felul urmator:
As vrea sa cumpar un minibus de 8+1 locuri(deoarece nu necesita licenta de transport) si sa imi fac un site unde sa poti atrage clienti din afara tarii pentru ai transporta in scop turistic pe anumite rute turistice cum este transfagaraseanul castelul lui dracula etc.Astept parerile voastre si multumesc anticipat! O zi cat mai placuta

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Afacerea are sens DOAR daca te limitezi la o zona si ma refer aici la zona in care stai tu daca ea are potential turistic. De ce? In primul rand pentru ca fiecare statiune/zona turistica are deja astfel de servicii oferite de firme care au stabilit deja un monopol si pe care crede-ma ca NU vrei sa le superi pentru ca te vor falimenta folosindu-se de concurenta neloiala cat ai zice peste. Cel putin pentru zona Bran de care zici tu stiu eu ca ''locul'' e ocupat, la fel si pentru cel Transfagarasan/Balea Lac. Acum 10 ani ar fi mers, acum nu ai nicio sansa si risti foarte mult. Mai degraba deschizi o pensiune sau un local cu un specific in una din zonele astea, asta ar merge aproape sigur. Oricum, daca as stii de unde esti mi-ar fi mai usor sa te sfatuiesc

3 răspunsuri:
| AndyStyleFrizerie a răspuns:

O ideea foarte buna, dar ai grija cu cei care deja au licenta pentru asa ceva, si care fac rutele respective!

Nici nu iti trece prin cap de ce sunt in stare unii!

SUCCES

Răspuns utilizator avertizat
| Dragosalx explică:

Eu sunt din Galati, in legatura cu traseul sa fie cateva prestabilite, iar site-ul sa fie doar pentru clienti din strainatate(din cauza potentialului financiar), clientii ii ei direct de la aeroport, eventual iti faci mici colaborari cu pensiuni si chestii de genul acesta, ne avand legatura intr-un fel cu concurenta din respectiva zona turistica...