| Burzea a întrebat:

Salutare. Vreau să fac un împrumut la ING de 15000. Ideea e ca după aplicarea creditului de nevoi personale trebuie să dau înapoi 22000. Eu aș vrea ca după o lună de zile să achit creditul în totalitate. Cat ar trebui să plătesc? 15000 sau 22000, sau o sumă între valorile astea? Cum se calculează?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa dai inapoi cei 15.000 minus suma platita din credit in prima rata

| Burzea explică (pentru suntserios):

Rata pentru prima lună e 350 lei din câte îmi aduc aminte, deci eu trebuie să dau 14650?

| suntserios a răspuns (pentru Burzea):

Nu, aia 350 lei sunt formati din dobanda + parte din credit.
scazi din 15.000 doar partea de credit din rata, dobanda e extra.

| Burzea explică (pentru suntserios):

Deci până la urmă cat plătesc?

| suntserios a răspuns (pentru Burzea):

Ti am explicat logica, nu am cum sa iti dau cifre exacte ca nu stiu ce dobanda si pe ce perioada ai creditul

| Burzea explică (pentru suntserios):

12% dobânda
60 de luni

| suntserios a răspuns (pentru Burzea):

Conform calculatoarelor online la datele oferite de tine in prima rata vei plati cam 180 lei din credit si restul pana la 350 dobanda, deci dupa prima rata vei mai avea de platit din credit 14.820