| deluxe a întrebat:

Stie cineva daca se poate prelua un credit de la o terta persoana pentru a plati in locul lui creditul? in conditiile in care persoana care preia creditul este eligibila neavand alte credite la alte banci si are un salariu care sa ii permita sa plateasca rata lunara...si nu este bagat in baza de date.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legal se poate, prin novatiune, prevazuta de art. 1128 si urmatoarele Cod civil. Pentru a opera novatiunea prin substituirea debitorului trebuie ca si banca sa fie de acord, nu se poate face fara acordul acesteia. Numai bine!