| borsec a întrebat:

Stie cineva dintre voi cum se calculeaza media "cifrei de afaceri pe ultimii 3 ani?"

Răspuns Câştigător
| jolie_3446 a răspuns:

Aduni cifrele de afaceri pe cei 3 ani si imparti la 3!

4 răspunsuri:
| borsec explică:

Da, dar pe mine ma intereseaza cum se calculeaza media cifrei de afaceri pe ultimii 3 ani, nu cum se calculeaza cifra de afaceri in sine

| monicaclaudia a răspuns:

1.2 Metode de calcul şi analiză a cifrei de afaceri

Cifra de afaceri reprezintă un indicator sintetic care exprimă veniturile totale obţinute din activitatea de exploatare şi comercializare a unei firme, pe o anumită perioadă de timp. Din cifra de afaceri a firmei nu fac parte veniturile financiare şi veniturile extraordinare.
În procesul de analiză se poate calcula cifra de afaceri totala sau cifra de afaceri neta a firmei.
Cifra de afaceri totală (CAt) cuprinde veniturile aferente producţiei vândute (Qm) precum şi veniturile obţinute din vânzarea mărfurilor (Vm).
CAt = Qv + Vm
etc pagina http://www.studentie.ro/......14104.html

http://www.referatenelimitate.ro/referat/34/Plan-de-afaceri.doc
http://www.insse.ro/......%20PSP.pdf
este cea ce am gasit nu stiu daca te ajuta la ceva ) dar este un pic de citit

| username_7558 a răspuns:

Mai întâi, trebuie să calculezi cifra de afaceri pe fiecare an în parte (suma veniturilor, adică valoarea totală a mărfurilor vândute), apoi aduni cele trei sume şi le împarţi la trei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai firma, atunci trebuie sa ai si bilant. te uiti in formularul Cont de Profit si Pierdere din bilant, cauti cifra de afaceri, aduni valorile din ultimii trei ani si imparti la 3.