| Radandam a întrebat:

Știți cumva pe YouTube sa zicem la un videoclip cât se plătește pentru vizualizări? Dacă ai 10 mii de vizualizări la un video spre exemplu o sa încasezi ceva? Se poate șterge videoclipul pe care l ai încărcat ușor?

3 răspunsuri:
| NotNamed a răspuns:

Nu poti sa spui cu exactitate cat castigi din mia de vizualizări pentru ca aici vorbim de mai multi factori. Depinde de tara in care te afli pentru ca o tara mai saraca te va plăti mai putin. Depinde foarte mult si de timpul vizionat. Un videoclip cu 10k vizualizări care a strans un timp de vizionare de 4h iar altul cu același numar de vizualizari care a strans un timp de vizionare de 8h vor fi platite diferit logic. Conteaza foarte mult si vizualizatorii eligibili pentru plata. Sunt foarte multi care folosesc adblocker si prin urmare astia nu vor vedea nicio reclama in videoclipul tau si tu vei câștiga 0 de pe urma lor. Ca tot vorbeam se reclame, contează foarte mult si numărul de reclame pe videoclip. Un videoclip cu 3 reclame va fi platit diferit fata de unul cu 10 reclame. Cat despre stergere, poti sa.l stergi oricând vrei. Banii raman ai tai daca au apucat sa.ti intre in cont. Nu stiu foarte bine politica pentru stergerea videoclipurilor dar o poti gasi usor în YouTube.

| Ionut123987 a răspuns:

Ca sa poți porni monetizarea (adică sa îți vina bani de la videoclipuri și reclame de pe video) trebuie sa ai cel puțin 1000 de abonați. Și având în vedere cu cât te plătește, nu contează doar vizualizările.

| Ionut123987 a răspuns:

Da. Poți sa îl ștergi când vrei