| mgtow a întrebat:

Un sofer de autobuz in Brasov care castiga 2200 lei lunar vi se pare salariu decent pentru el neavand familie? (doar o masina care nu are rate de platit ii apartine in totalitate si locuinta platita) nu are datorii deloc. 1800 pare cam putin dar au urcat la 2200 acum.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un salariu satisfacator pentru un burlac.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate trai decent si sa mai si puna 100-200 lei deoparte.

| Sofer a răspuns:

Ar fi de ajuns acei 2200 pentru un sofer de bus.dar se mai scade cat mai dai pe cazare si masa..Sa iti spun si de Targu Jiu la o firma de transport ai salariu 1000 lei si conduci de la 7 dimineata pana la ora 20 seara din cate stiu. e prea bataie de joc dar si ce microbuze. vw lt35. avand milionu de km. De alte firme nu stiu dar creca tot asa. imi doream totusi sa lucrez si aia 1000 lei dar din pacate nu am permis cat D si nici varsta. mai dau exemplu de o firma de transport lapte 1100 salar pe masina 3.5T..Acum am plecat din orasul ala si m-am dus la Arad. Salar 1400 lei cu cazare si masa gratuite in domeniu cablaje auto.

| mgtow explică (pentru Sofer):

Lucrez pe TIR si fac Spania national + international Portugalia - Spania si iau 2050€ luna, cu weekend acasa si zile de sarbatoare mai prind acasa laughing Pe Brasov la RATBV luam 1600 brut dar o luna am prins 1900 lei

| untu a răspuns:

Este un salariu foarte bun, chiar satisfacator! Salariul minim decent ar trebui sa fie cam 1500-2000 de lei!

| mgtow explică (pentru untu):

Eu am castigat 1800 dupa aia imi dadeau 1600, pe viitor daca nu prind ceva pe camion sa vin seara acasa tot pe bus ma duc. Cand ma intorc in tara

| untu a răspuns (pentru mgtow):

Lucrati pe contract de munca cu salariul de baza lunar stabilit?

| mgtow explică (pentru untu):

Era salariu fix dar naveam vechime, acum mi-a fac in strainatate laughing si o validez in tara cand vin

| untu a răspuns (pentru mgtow):

Cand va angajati discutati cu angajatorul si daca va convine salariul lunar de baza, va faceti pe loc contractul de munca pe 2 ani si gata! Este de evitat munca la negru!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde salariul acesta? La RAT Brasov?

| mgtow explică (pentru anonim_4396):

Da l-au urcat pentru ca pleaca multi soferi si ca sa nu mai piarda oameni au facut 2200 normal pentru cei cu vechime in munca, daca esti nou si nai muncit deloc 1800 iti da, vrei sa te bagi?

| BJK1903 a răspuns:

Eu zic ca e un salariu bun, altii castiga 1000 lei. Si poate sa traiasca si cu sotie si copil. Daca sotia munceste si are si ea salariu de peste 1500-2000 lei e excelent. Pe luna sa aveti 1000 E e bun. happy

| FerLin a răspuns:

Eu traiam in Iasi cu 1000-1100 lei si stateam si in chirie dar nu aveam masina. Adevarul e ca supravietuiam la limita foamei...