| neanicu a întrebat:

Va depasi UE in viitorul apropiat Statele Unite, ca influenta economica globala?

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu cred, ca are multe "pietre de moara"! si nu are rodajul SUA. Dar sunt mandra ca fac parte din SUE (sau USE daca este sa zic precum americanii!).

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Probabil ca nu. Desi SUA au luat-o la vale, si urmeaza sa sustina Mexic similar cum tarile bogate din Europa sustin jumatatea mai saraca, e vorba de schimbari la nivel mondial si astea nu se produc asa repede, cu exceptii.

mira
| mira a răspuns:

Nu. UE este o formatie eterogena si fara o strategie destul de clara.Este situata intr-un spatiu cu o mare densitate demografica si n-are resursele SUA.

| costymaximus a răspuns:

Nu cred, UE se confruntă cu problemele multor state din uniune, gen Grecia, probleme cu noii veniți în uniune(România, Bulgaria, etc.), pe cănd SUA are grija doar a lor.

| alibaba a răspuns:

O incercare poate fi si acea Banca Europeana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva interesant aici http://www.e-joculet.ro/punctaj.php?user=saranaomi&id_user=8345