| MrMaloneSV a întrebat:

Va mai scadea dolarul?

4 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Vezi ca ai prins deja doi habarnisti pustani la intrebari.Ca tot romanu' e expert financiar si judiciar, cand e pus in fata problemei!

Dolarul va oscila pana la alegereile prezidentiale din noiembrie.Un factor care o sa-l influenteze va fi vicepresedintele pe care si-l va alege Mitt Romney, candidatul republican.Momentan,Obama are sanse sa il bata. Daca Romney il alege pe Jeb Bush,Obama va capata ceea ce se numeste momentum,iar dolarul se va stabiliza,urmand sa supravietuiasca pana cand vor iesi la iveala si mai multe trilioane de datorii ale SUA. Daca Romney merge cu Rand Paul sau Marco Rubio,el va capata momentum,iar daca va fi el presedinte,vei vedea o usoara apreciere a dolarului,ce va fi estompata imediat,prin ianuarie de dorintele lui de a face arsice Iranul.Iar cand NATO va ataca fie Siria,fie Iran,dolarul o va lua vertiginos in jos,iar in acel moment, va creste CHF, pentru ca, dupa cum stii, Elvetia e mereu neutra.Investitorii se tem de valuta unei tari bagata in razboi si debt crisis ( criza datoriilor catre terti a SUA) ca dracu de tamaie si vor fi retrasi multi dolari, din cauza nesustenabilitatii monedei.SUA are 54 de trilioane de dolari datorie suverana.Baltimore,Detroit,Chicago,St.Louis,Oakland sunt fie in pragul colapsului financiar, fie afectate deja grav de apocalipsa financiara; in Detroit inca se mai vand case cu 150 $. Somajul va creste, daca va incepe razboiul, tot din cauza amenintarii nucleare si teroriste in crestere, iar investitorii se vor muta in Canada, ca tot 1 CAD = 1 USD, mai nou.Sau se vor muta in China potenta financiar, ceilalti doi aghiotanti asiatici, Coreea de S si Japonia si posibil, intr-o Europa revitalizata financiar.Revitalizare ce este, insa, nesigura.

De asta este si o cursa.Intre care va pica primul dintre dolar si euro. Obama va fi capabil sa mai bage mizeria sub pres cu mici puseuri de stabilitate financiara.Si nu va incepe razboi! Romney, insa, o va face, fiind bine-cunoscuta starea de retard care-i inconjoara pe presedintii republicani ca o aura, de prin '70 incoace.Cu Obama, as tinde sa cred ca un dolar va fi 3.4-3.5,cu un euro sanatos si 3.3 cu un euro slabit.Iar cu Romney, il vad la 3.1-3.2,cu euro sanatos si 3.0 cu UE facuta arsice de paraziti din interior,Italia,Spania si Grecia,dar mai ales bancile neprofitabile,ca Bankia,Unicredit - care sunt italieni - si BBVA.

Sfatul meu, pentru oricine care are chef de chitibusuri financiare, e sa cumpere in draci lire, CHF si monedele asiatice, yuan si yen.Care vor prospera cat de curand.

| adrew a răspuns (pentru Dumnezău):

Dumnezau foarte interesant

| us3r a răspuns:

De obicei scade dolarul si creste euro, mai ales in perioada iulie-august.

| ViperXd a răspuns:

Nu va mai scadea dolarul deloc.Sunt sigur.Euro va creste pana la 5 lei.