| JOHN24 a întrebat:

Vă salut cu respect!
Știe cineva cum pot deveni donator de organe?
Adică vreau să donez un rinichi grupa A2
Exista un site de genu sau este necesar să mă înscriu undeva?
Mulțumesc

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Conform legislatiei in vigoare, iti poti oferi organele, dar se pot foşosi doar daca ajungi in stare de moarte clinica.
Cateva conditii:
- sa fii major cand dai declaratia
- sa fii in facultati mintale
- decizia sa fie voluntara, fara folos material.

| JOHN24 explică (pentru Bula):

Păi eu nu donez un organ de care viața depinde cum ar fi: inima, de exemplu.
Eu donez un rinichi, adică pot să trăiesc în continuare 100%
De exemplu: am o rudă care a avut nevoie de rinichi în urmă cu vreo 10 ani, si mama acestuia ia donat, fiind perfect sanatoasa și conștientă. Adică asta cu trebuie să fi în moarte clinică pentru a dona un rinichi mi se pare ciudat. Casă nu folosesc alt termen.
Dacă era vorba de inimă, atunci da înțelegeam să fi în moarte clnică.
Dar pentru un rinichi pe bune?

| Bula a răspuns (pentru JOHN24):

Poti dona rinichi, ficat, etc. daca organismul tau este compatibil cu persoana la care se schimba.
Insa nu vei avea viata 100%, ci doar partial.
Daca ai dat un rinichi si cu cel ramas ai problema, atunci poti fi pe lista muritorilor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

E bine ca ai lasat numarul tau, macar stie politia de unde sa te ia bravo desteptule.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum poți deveni donator de organe:
Introducerea opțiunii pe cardul de sănătate, doar prin declarație la notar; În caz de deces, familia decide!

https://www.libertatea.ro/stiri/cum-poti-deveni-donator-organe-2236221

https://health.ec.europa.eu/blood-tissues-cells-and-organs/organs_ro

| doctorandus a răspuns:

Si eu sunt donator de organe, dar faptic le donez dupa ce mor (clinic).

| doctorandus a răspuns:

Si nu uita, daca vrei s-o faci pe bani, esti certat cu legea.

| Lupică27 a răspuns:

Te duci la spitalul judetean de la tine din oras si te lamuresc ei acolo

| KovacsB a răspuns:

Poti sa te apuci de baut si cand nu mai are loc ficatul scoti un rinichi.

| JOHN24 explică:

Ca urmare a raspunsurilor voastre, am decis să revin cu o continuare: Nu o fac pentru bani sau pentru alte favoruri lumești ( pământene)
Pur si simplu vreau să fac un mare bine, cuiva care întrade-văr viața lui depinde de asta.
Vreau sămi mai spăl din păcatele foarte multe pe care le-am făcut înaintea lui Dumnezeu.
Și vă dau și un bonus:
Care dintre voi sunteți creștini: Să vă aduceți aminte că Domnul Nostru Iisus Hristos a spus in felul următor:
Nu judecați, și nu veți fi judecati,
Nu osânditi, și nu vei fi osândiți.
Mai pe românește: Voi mă judecați pe mine acum, nici măcar nu mă cunoașteți, nu știți ce viață am dus și ce familie am, și prin câte am trecut, și ceam făcut.
Dar voi mă judecați, aruncați cu pietre, folosiți limbaj lipsit de cei 7 ani de acasă, și cu toate acesta susțineți că sunteți creștini și sărbătoriți venirea Paștelui.
Vă rog mai reflectați odată la vorbele lui Iisus Hristos:
Nu judecați, și nu veți fi judecați.
Nu osândiți, și nuveți fi osândiți.
Iertați, și vi se va ierta.
Dacă cineva te loveste pe un oraz, întoarce și pe celălalt.
Dacă cineva îți ia haina cu sila, dai și cămașa.

Vă doresc la țoți un Paște cu lumină și fie ca Învierea lui Iisus Hristos să să încălzească sufeletul pentru totdeauna. AMIN