| floryroscata74 a întrebat:

Voi aveti credite la banci? cum va descurcati? a-ti ramas restanta la vreo banca? eu sunt foarte stresata din cauza aceasta.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am un credit mare facut intr-o perioada foarte grea, in care nevoia de acei bani a fost o chestie de viata si moarte.
Din fericire, pe mine si pe sotul meu inca nu ne-a afectat criza, adica avem amandoi loc de munca si nici salariile nu ne-au scazut. Dar mie imi intarzie adesea salariul si trebuie sa ma imprumut pentru a da rata si apoi sa dau banii inapoi. Oricum rata e mare si imi blocheaza practic mai mult de jumatate din salariu.

| MisterKat a răspuns:

In Romania se spunea la televizor, ca aproape 90% din romani au credite la banci si cam toti ne descurcam la fel, si parintii mei mai au doar 1 rata la banca si au scapat, la credit de nevoi personale. Au avut noroc ca nu avut dobanda 0%. Dar daca vrei sa iti cumperi apartura electrocasnica sau gadget-uri, mai bine astepti, pui bani la o parte si iti cumperi ce vrei, plus ca o sa beneficiezi de oferte in perioada Sarbatorilor si preturile o sa scada pentru ca apar noi tehnologii.
La creditele ipotecare e ceva mai greu, mai ales in situatia actuala din Romania, peste tot se vorbeste de criza economica. Eu cred ca este vorba despre o manipulare a populatiei si a unor "baieti destepti", la fel ca si in cazul gripei aviare... Manipulare cu televizoru'. Din 1999 pana in 2008 am avut cea mai spectaculoasa crestere economica din fostul "bloc socialist-comunist" si acum suntem in retrogradare... Ciudat, nu?
Pt creditele ipotecare mai bine astepti sau cel mai bine ar fi sa ai o baza materiala care sa te sustina, de ex. un teren, o casa la tara, o masina etc.

Nu te mai stresa, ca nu iti face bine la sanatate. Si sanatatea e cea mai importanata decat toti banii din lume!
Ai putea sa consulti si un psiholog pentru a face terapie si a te ajuta sa scapi de stress.

Mult Succes!
Seara faina si weekend placut!

Daniel.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Mare problema asta, si... pe multi-i apasa.
Am si eu, dar cred ca o sa ajung la intelepciunea lui Itzic; De ce sa-mi fac eu griji, lasa-i sa-si faca ei!

| optimista_5827 a răspuns:

Si noi ne-am gandit cand am facut credite sa le putem duce. numai ca socoteala de atunci cu socoteala crizei nu prea s-a impacat, o rata in CHF a crescut cu 550 lei, iar salariul sotului a scazut ff mult. daca acum cativa ani, cineva imi spunea ca salariile la MAI vor scadea, m-ar fi pufnit rasul... dar uite ca s-au luat sporuri, s-a luat pana si subventia de chirie, pentru ca amandoi suntem veniti din alt judet pentru serviciul lui si beneficiam de asa ceva...si ne treziram intre straini, in chirie, cu bancile in intarziere.si colac peste pupaza, nici drumul nu ii da, sa ne mutam la parinti. nu de alta dar nu au om asa competent ca omul meu. pai si atunci? ce sa fac? chiria trebuie sa o platesc, de mancat trebuie sa mancam. deci...bancile le platim cat si cum putem. asta e. capul sus si poate vor veni timpuri bune si pentru noi

| gabimaris a răspuns:

Te poti duce la banca sa le spui ca esti in impas financiar si sa-i rogi sa-ti reesaloneze platile astfel incat sa-ti poti permite rata respectiva! Atentie insa la dobanzi!

| valsulnorilor a răspuns:

Am doua credite foarte mari unul ipotecar si unul de nevoi personale, ambele le-au contractat pentru cumpararea locuintei, avem doi copii dar din fericire am servici si eu si sotia. E foarte greu stresul e mare.Nu am ramas niciodata restant, cel ipotecar a fost un an cu dobanmda fixa 7% pe an dar acum s-a dus la dobanda pietei de 11% si a crescut cu 300 lei, trist dar adevarat.Masina sta in parcare iar eu merg la serviciu cu bicicleta.Si ecologic si economic.Trist e ca nu prea slabesc.

| buburutza a răspuns:

Si noi avem credite, dar nu am ramas niciodata restanta.Atunci cand le-am facut ne-am gandit ca trebuie sa luam atat cat putem da dintr-un salariu inapoi, ca fereasca D-zeu de o boala a unuia dintre noi, sa nu ramanem datori.Este lucrul pe care il urasc cel mai mult...sa fiu datoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu, da' incerc sa nu ma gindesc. Naspa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ohooooo, roscato, stai cuminte nu te stresa. avem la greu si nu mai putem plati.ramanem pe drumuri, fara case, si dobanzile cresc.curaj,santem capitalisti.nu esti singura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Și eu am rată la bancă și carduri de cumpărături.
Restantă nu am rămas până acum.
Mă descurc, buget de austeritate.
Pa, pa.

| yusuf a răspuns:

Spune NU Banci laughing Crede-ma am facut un imprumut de 1000 Euro pe 3 ani., dupa un calcul care se include si criza am ajunsa la 1000Euro + 680 Banca