| mgtow a întrebat:

Vreau sa comand un produs de 4720$ prin intermediul unei firme japoneze. Firma atesta ca va fi livrat din fabrica situata in Beijing. Am incercat sa dau telefoane si e-mailuri la controlul vamal din GB fara rezultat, trebuie un cod specific sa aflu daca se plateste sau nu vama. Nu am cum sa aflu acel cod, marfa fiind de natura delicata - sa zicem putin comuna printre comenzi. Normal pe langa 20% VAT (tva la ei) ce inseamna excise? Sunt cazuri cand se plateste vat + excise. Pe alta parte nu inteleg GB a facut acord cu China si Japonia sa nu plateasca taxe vamale dupa Brexit, pe site unde apare plasarea comenzii pune ca e disponibila livrarea in GB.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Clar e greu sa o vinzi, mai ales daca o primesti defecta sau zgariata.
Cel mai mare risc e sa o primesti second hand, da vorba aia, o speli si e ca noua laughing.

5 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Valeu frate ce iti cumperi?

regis
| regis a răspuns:

Da-mi produsul pe privat si maine iti dau codul vamal, pe baza caruia poti afla ușor taxele. De fapt cred ca il știu, dilibaule laughing. Numa' nu mi-am luat laptopul la mine, nu pot accesa tariful vamal.

| Simpatic a răspuns:

Iar investesti in masina? daca da, vezi ca tot ce inseamna tuning nu isi vei scoate la o vanzare ulterioara.
Nu stiu foarte multe dar risti putin pentru ca chinezul daca nu trimite ceea ce pretinde, de exemplu daca iti trimite un produs de o alta calitate sau defect sau zgariat, se spala pe maini, datorita transportului enorm raportat la aceasta valoare vei ramane pagubit in caz de neseriozitate a vanzatorului sau a accidentelor ce se pot produce in timpul transportului, nu e ca si cum ai cere intern colet cu verificare.
Cat despre tranzactia propriu zisa nu am idee asa ca nu ma bag sa fac presupuneri.
Totusi poate foarte bine sa fie cineva de buna credinta si sa primesti exact ceea ce comanzi.
Cu 4700 euro le platesti la aia toata fabrica de chinezoi laughing

| Simpatic a răspuns (pentru regis):

Nu stiu daca ai inteles mgtow are deja o masina scumpa in care investeste bani multi, eu am banuit ca cei 4700 de euro sunt piese de genul tuning : arcuri, amortizoare, discuri placute etc
Banuiesc doar ca isi ia piese pentru masina pentru ca e pasionat ca si mine, el foarte bine poate sa isi cumpere un laptop performant, atata timp cat nu a zis despre ce e vorba happy

| mgtow explică (pentru Simpatic):

Eh. stie regis despre ce e vorba