| mona01 a întrebat:

Ajutati-ma repede va rog! Sunt o fata de 10 ani si vreau video de pe youtube sau un site bun in care sa-ti arate cum sa faci cea mai simpla si mai usoara bratara cu noduri care a existat pe lume. Un link daca s-ar putea!

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

La ce îți trebuie brățară cu noduri?
Iei o carte de bucate și citești din ea, îți scrii pe o foaie cum trebuie făcut și sub îndrumarea mamei tale,( ca să nu faci vreo greșeală, că mâncarea este foarte scumpă și când faci ceva prima dată poți să faci și greșeli) să faci : sarmale, pârjoale, șnițele; să gătești pește, să pregătești niște copănele de pasăre, etc.
Este mai util să înveți să îți gătești, decât să faci „ brățară cu noduri", că nici o femeie nu umblă cu așa ceva, doar fetițele!

După ce înveți să gătești, o să te aprecieze toți copii, că tu știi să gătești.

Sunt niște programe gratuite, pe care le descarci de pe internet și cu ajutorul cărora scrii frumos la calculator, ele sunt mai complexe și faci și altele cu acele programe, dar tu ești mică și numai o să scrii frumos, la început.

| BrD a răspuns (pentru MMihai):

Are 10 ani ma

| MMihai a răspuns:

Și ce crezi că un copil de 10 ani, căruia îi merge capul, nu poate să fiarbă copănele de pui?
Poate sarmale este prea greu, să gătească, dar să fiarbă carne sau să fiarbă pește, sigur poate!
Aveam vreo 6-7 ani și era o cantină restaurant lângă casă și mă împrietenisem cu bucătarii și cu ăla care făcea dulciuri, și discutam cu ei când găteau, despre cum se gătește și am mai gătit și eu.
Întorceam friptura aia de n ori că îmi era frică, să nu se ardă.
M-au lăsat o dată, să fac eu friptură, de la un capăt la altul și am făcut tăieturi, să văd dacă era gata pe mijloc, și i-au dat omului carnea, cu tăieturile mele, și ăla m-a certat, că de ce friptura lui are tăieturi. I-am explicat de ce am făcut tăieturi, că nu am „ suficientă experiență de bucătar" și am vrut să fie friptă corect. etc.
Tot acolo calculam, costul rețetei de mâncare, dar eram deja mare, eram în vacanța, dintre clasa a treia și a patra.
Acasă nu găteam, că eram puturos!

| BrD a răspuns:

Da'mi id tau

| mona01 explică (pentru BrD):

Soranahaiduc@yahoo.com