| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit din diferite surse ca pictorul Corneliu Baba a fost inchis o perioada datorita unui tablou numit "Jucatorul de sah". Am cautat pe Internet tabloul respectiv si nu am gasit in el nimic care sa il faca "periculos" sau ceva de genul. Din moment ce nu sunt un mare cunoscator in domeniul picturii, as dori sa imi explice cineva despre ce e vorba. Dau funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu, nu a fost inchis pentru acest tablou! In 1946 a ajuns profesor la facultatea de Arte din Iasi. Doi ani mai tirziu debuteaza oficial cu „Jucatorul de sah" si, la scurt timp dupa, este concediat de la facultate si se muta in Bucuresti.
La inceputul anilor ’50, cind pictorul a fost respins din toate simezele expozitiilor, pretextul fiind formalismul pinzelor lui. Consilierul sovietic delegat pe linga fiecare galerie a vazut, intimplator, „Jucatorul de sah" depozitat in subsolul galeriei si l-a reabilitat pe Baba. Rusii l-au scos dintr-un anonimat brutal in care il aruncase invidia colegilor.

1 răspuns:
| Samy_9877 a răspuns:

Puţin după debutul său oficial la Salonul de Artă din Bucureşti cu o pictură numită Jucătorul de şah, a fost arestat şi închis pentru scurtă vreme la închisoarea Galata din Iaşi. Anul următor a fost suspendat fără explicaţii din postul său de la facultate şi mutat de la Iaşi la Bucureşti.