| rindi a întrebat:

Va rog frumos sa imi spuneti ce pot face daca am comandat un tablou dupa o imagine de pe net si am specificat exact ca mi-as dori sa iasa ca respectiva imagine si nu imi place tabloul? pot renunta la tablou? trebuie sa platesc munca depusa de artist pana in momentul respectiv? multumesc!

Răspuns Câştigător
| Cruciuliță a răspuns:

O opera de arta poate fi privita in moduri diferite.E dreptul tau sa renunti si sa-i spui ca nu e in concordanta cu asteptarile tale. Sa-i justifici motivele indreptatite care te-au facut sa renunti la tablou! Culoarea, continutul sec, lipsit de stralucire etc, si ca n-a reusit sa ofere privirii acel 'ceva' frumos si inteligibil( acum tu stii cum arata portretul sau peisajul respectiv). Nu stiu la ce persoana ai apelat insa oricine se poate autoproclama artist, dar acest artist mai trebuie sa si dovedeasca si sa fie recunoscut ca atare! Incearca sa nu te lasi manipulata. e adevarat ca pentru autorul unei lucrari opera este produsul unei munci, dar cand e livrat clientului este automat supus aprobarii de catre acesta. Artistul poate fi respins sau acceptat de catre clienti. El poate sa si-l puna in vanzare pe net, expozitii etc. Te-as sfatui sa nu-l cumperi daca nu ti-a placut 'din prima' si daca inima iti spune clar NU, atunci nu-l accepta! Asculta-ti inima. daca ceva nu-ti place la prima vedere, inseamna ca nemultumirea va exista intotdeauna oricat ar polei cu aur lucrarea aia! Deci refuza! Exista si un OPC unde poti sa-i spui ca depui o sesizare. Nu da bani, nici macar un leu.

| rindi explică (pentru Cruciuliță):

Iti multumesc pentru raspuns. Nu neaparat ma framanta ideea de a da bani pe ceva ce nu-mi place, ci frustrarea de a-mi dori ceva deosebit si de a ramane dezamagit. Multumesc pentru sfaturi si pentru intelegere! Mai dificil este ca artisul in cauza este o cunostinta de familie! sper sa fie totul bine la final! Have a nice day!

| Cruciuliță a răspuns (pentru rindi):

Mersi pentru funda.Dar tot m.ai facut curioasa. Cum arata tabloul, ce reprezenta? Nu poti da un link? E portret, peisaj? E alb-negru, color?

| rindi explică (pentru Cruciuliță):

Http://www.google.ro/......tp?/imgres poate imi poti spune daca e realizabil si mai ales ce tehnica ar trebui folosita ca tabloul sa arate ca imaginea de mai sus! multumesc pentru atentia acordata!

5 răspunsuri:
| RedPorcelain a răspuns:

Probabil ca trebuie sa ii platesti tabloul fie ca nu iti place.Mie, ca artist, nu mi-ar conveni daca cineva renunta la un tablou de al meu si nici macar nu il plateste.E o munca depusa, nu e ca si cum ai desena ceva usor, plus ca si culorile sunt destul de scumpe. Oricum depinde si de artist acum.