| raisssa a întrebat:

Am citit "panza de paianjen", de cella serghi si mi s-a parut o carte foarte buna, bine poate un pic perspectiva feminina a tins sa idealizeze barbatul(parerea mea)si intr-o oarecare masura am ajuns sa ma identific cu personajul principal, diana slavu...ati citit cartea? ce credeti? a luat diana decizia cea mai buna? adica sa-si paraseasca sotul, desi se simtea recunoscatoare fata de el si sa-l uite pe alex, barbatul de care era indragostita, dar care o insela si sa mearga singura pe drumul vietii?

4 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Da, mie mi se pare ca e bine ca a hotarat sa nu se mai minta nici pe ea, nici pe sot si sa inceapa o viata noua.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

A avut taria sa ia decizia corecta, mai bine asa decat sa traiasca in minciuna.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

A avut taria sa ia decizia corecta, mai bine asa decat sa traiasca in minciuna. Din pacate unii din noi se complac in asemenea relatii.

| anonimat_6608 a răspuns:

Da cartea este buna buna.Sigur ca Diana a luat in final o decizie la care oricum nu mai putea renunta, pentru ca pe sot ea nu l a iubit.Intrebarea mea este de ce totusi nu a continuat sa fie cu constiinta curata pana la capat si a fost duplicitara avand si un sot, avand si un asa zis amant?
Pana la urma nu a ramas cu nici unul. Mi a placut mult de Diana in afara de acest aspect al duplicitatii.De fapt mereu oamenii au fost duplicitari lipsindu le taria de caracter sa termine cu o relatie de nimic si sa inceapa alta. Se complac in fel de fel de relatii, cand cu unul, cand cu altul incat in final nu va iesi nimic niciodata.In viat trebuie sa fim sinceri si directi. Ori e alba, ori e neagra.Azi se prefera cenusiul, de aceea si vietile noastre sunt cenusii.