| Balan_Dorin_1963 a întrebat:

Am nevoie de exemple in care virgula se pune inaintea ultimului cuvant, va rog! Am cateva nelamuriri,,,
Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| KillaNoFilla a răspuns:

Cobori in jos, Luceafar.

| confiturix a răspuns:

Virgula se pune inaintea unui cuvant, numai in cazurile in care cuvantul trebuie izolat de toata propozitia, nu doar de o alta anumita parte de propozitie. Cazurile:
1) #substantivele in vocativ se izoleaza de restul propozitiei: "de ce plangi, *fata*?"
2) constructii incidente (care se mai izoleaza si prin linie de pauza, paranteze): " Ea, *fata care nu vorbeste*, a plecat.", "tractorul, *cel nou*, a fost furat."
Mai ai neclaritati?

| corolav a răspuns (pentru confiturix):

Dacă este un vocativ, corect este „fato".
Exemplele date nu sînt chiar corecte.

| corolav a răspuns (pentru confiturix):

„douxconfiture" este o construcție greșită.
„doux, douce" este un adjectiv cu două terminații( m.și f) = dulce
„confiture" = dulceață
tradus, cumva„ mot - a - mot", „dulceață dulce" este o expresie pleonastică.
„confiture" este un substantiv feminin.
forma „doux" este pentru masculin iar „douce" pentru feminin.
Și atunci, neținînd cont de pleonasm, corect ar fi fost „douceconfiture".
Doar dacă tu ai ținut neapărat ca acest status al tău să fie și pleonastic cît și un fel de „curat - murdar".
Hai, pa!

| confiturix a răspuns (pentru corolav):

Nu, nu este. (http://dex.anidescoala.ro/declinare/pisica).
E o greseala atat de frecventa cea pe care ai insinuat-o incat poate a fost inclusa in DOOM2 ca fiind corecta, cei drept.

| corolav a răspuns (pentru confiturix):

Amice, sincer nu pricep ce ai vrut să spui cu acest al tău răspuns.
Ce înseamnă „ cei drept"?

| corolav a răspuns (pentru confiturix):

Amice, sincer, nu am priceput nimic din acest al tău răspuns.
Acea trimitere nu mi -a dat nicio explicație.
Ce înseamnă „ cei drept"?