| nmlnmlnmlooo a întrebat:

Am o moneda de 50 de bani cu Mircea cel Batran 1386-1418. Cat credeti ca valoreaza moneda asta sau daca o mai tin cativa ani o sa valoreze mai mult?

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pentru Radu 284.
Este vorba de bancnota de 5 lei apărută după 1990.
Cînd spui George Enescu 1881- 1955, este vorba de anii nașterii și morții marelui compozitor român
Peste tot în lume se obișnuiește ca, pe bancnotele fiecărei țări, respectiva țară să graveze și să prezinte ( pe avers sau pe revers) chipuri ale unor mari personalități ale poporului respectiv.
Aceste bancnote ar putea să aibă ceva valoare numismatică poate peste vreo 500- 1000 de ani.
La muncă, prieteni! Nu visați cai verzi pe pereți!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o moneda emisa in 2011, deci inca in circulatie. Asa ca valoreaza exact 50 de bani. Poate va incepe sa valoreze ceva in 100-150 de ani, dar in nici un caz in timpul vietii tale nu va valora nimic special (e o moneda mica, din material obisnuit, emisa in cateva sute de mii de exemplare in secolul XXI), multa lume are asa ceva in buzunar.

| Radu284 a răspuns (pentru Brigaela):

Eu am gasit o bancnota de 5 lei cu George Enescu, 1881-1955. Asta sigur o sa valoreze mult in 2-3 ani happy

| laurentiufilip a răspuns:

Mai tine-o cativa ani pentru ca in prezent sunt destule in muzee, in viitor pot disparea si ata ramane valoroasa. Funda?

| Florentina_Carina_1995 a răspuns:

Valoreaza tot atat!

| BiroPetre a răspuns:

La asta m-am gandit si eu si un prieten de la amanet mi-a zis ca peste cativa ani se vor inventa multe alte monede si ca va valora mai mult peste 20-30 ani. Imi pare rau

| Radu_Ioana_1989 a răspuns:

Depinde de starea in care este moneda ta si din ce este facuta. aur, argint si intretinuta bine, poti scoate macar 100 lei pe ea. cauta pe la anticariate. dar ai grija, ca multi iti vor da preturi mici, sa-si scoata ei profit apoi

| NichiteanFlorin a răspuns:

Am o moneda 50 bani cu Mircea cel batran anul 1386-1418 cât valorează