| spyware a întrebat:

Am si eu o poezie, nu stiu cum este. As fi cel mai fericit daca as primi pareri sincere si observatii. Multumesc.

Titlul poeziei este " Totusi ". Enjoy

Totusi

Totusi luna pe cer trece

Totusi timpul trece

Totusi simt cum inima iti creste in san

Totusi iti simt dragostea arzand

Incep sa cred ca acum visez

Am fagaduit ca de a ta faptura ma departez

Si totusi te vad,

Adevarat, te vad. E vis?

Nu stiu... Te vad cum...

Cobori pe o scara in visul meu frumos

Eu, te astept mai jos.

Plecam, fugim cu o caleasca

Dam uitarii parintii ce nu vor sa ne uneasca,

Lasam un ultim gand pe-un caiet

..."Cine ti-a furat fiica

un poet".

Dupa un vis frumos, ma trezesc plangand

Ca nu mi te pot scoate din gand

Te simt aproape, oriunde te-ai afla

Si pentru o noapte cu tine, eu viata mi-as da.

Of! In curand, luna cerul paraseste

Of! In curand soarele iar straluceste

Soarele urca pe cer, din vis ma trezeste

Ma trezesc plans, ingandurat. Oare m-ai uitat?

PS: Stiu ca mai e o intrebare la adolescenti, tot de mine pusa. Am pus din nou poezia in aceasta categorie. Multumesc.

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Nu orice referire la un vis, la o suferinta se poate numi poezie. Tu ai citit ceva din Eminescu si ai insailat niste ganduri, niste dorinte.Ca sa scrii poezie trebuie sa citesti multa, multa poezie si estestica literara.Chiar daca parcurgi aceste lecturi nu poti deveni poet daca n-ai talent.Vei deveni insa un cititor avizat.

11 răspunsuri:
| BalonashCuHeliu a răspuns:

@După2000DeAni, Nu stiu ce problema are ea cu tine dar daca la ea asta i se pare ca e foarte prost atunci o poezie care nu are deloc rima, masura metrica si sens, gen"Ploua/Eu stau in casa/Fratele meu e pe bloc, Aprind o lumanare si ma pun la nanii"[stiu ca e amuzant dar asta mi-a venit in minte]ar fi cea mai misto poezie din lume. E o totala lipsa de inspiratie si de...[nu stiu cum sa ma exprim. e ceva f ciudat]In Orice caz, e f draguta poezia.Adevarat mai ai putin d lucrat dar f putin.Ai putea sa ajungi undeva cu poezii din astea."ceva gen eminescu"laughing[sa nu mergem nici chiar asa departe]Dar eu zic sa continui cu scrisulhappyPoate chiar o sa il perfectionezi]Succes in continuare]big hug

| Teiu a răspuns:

Rima imperecheata nu suna bine. De asemenea, nu e bine sa te inspiri din mai multe surse cand scrii o poezie. Poetul scrie ce simte el, nu ce au simtit alti poeti. Sa mai ai grija te rog la masura. masura e la fel de importanta ca rima. Daca nu e masura, nici nu mai suna a poezie. Imi pare bine ca vrei sa te apuci de scris. Pentru asta insa trebuie sa muncesti mult. Scrie o poezie pe zi. Pastreaz-o pe prima si dupa o luna compara. Bafta!

| elly83 a răspuns:

Este frumoasa... ceea ce am inteles din poezie este ca tanjesti dupa o iubire imposibila care incepe in fiecare noapte si se termina cu fiecare raza a soarelui.Sentimentele simtite au fost cel de implinire si de dezamagire. Puteai s-o mai imbogatesti putin, oricum este acceptabila.Continua sa scrii!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunicica dar pare un pic cam plagiata. Ah, in curand satul in vale amuteste, Ah, in curand pasul spre tine imi grabeste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte naspa eu am conpus melodii si cantece o gamada dar cantecul tau nu are rima naspa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o poezie reusita, admir persoanele care scriu versuri.

| cucaracia a răspuns:

Foarte faina poezia, se vede ca ai talent... j iti dau un sfat, nu-l risipi, continua sa compui,, j eu am compus o gramada de poezi comice la scoala impreuna cu un coleg, dah am inceput sa compun si poezii in care sa-mi exprim oarecum sentimentele, j daca descopar ca chiar am talent am sa scriu mai multe poezi si poate s scot o carte. poate. as vrea si eu niste pareri pentru poeziile mele d la cineva. dah nu l'e postez pe net... id-il meu e ursualex_straja, daca vrei s vb happy

| spywar3 a răspuns:

Hmm. In primul rand poezia nu ma are pe mine ca erou principal. In al2lea rand poezia moderna, din cate stiu eu nu incearca sa se desprinda de poezia clasica, ci o imita si ii da alta fata. In al3lea rand da, sunt incepator, da multumesc pentru critici, asta o sa ma motiveze sa scriu mai bine si mai mult. Multumesc, atat am vrut sa stiu.

| spyware explică:

In primul rand. Dupa2000DeAni, as fi curios ce erai tu instare sa scrii la 15 ani, in al2lea rand eu nu ma scot spunand ca is incepator, ca is copil inca, nu am experienta sau orice, NU accept criticile pentru ca ele ma motiveaza sa scriu mai bine. Multumesc pentru ca ai fost dur, iart-ma geniule ca ti-ai pierdut 2 minute din viata citind aceasta intrebare.

| spyware explică:

Stiu, am preluati idei din diferite idei si le-am pus in asa fel incat sa se potriveasca la ceea ce vreau eu.