| JulesDC a întrebat:

Are cineva idee cam cat ar costa un ceas de sah iantar de pe vremea urss? happy Funda, pentru un raspuns mai detalit adica de ce costa atat si ce i-ar putea scadea valoarea. Multumesc!

6 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut. Valoarea lui propriu zisa e in jur de 20-30 de lei. Ii scade valoarea in primul rand faptul ca aproape nimeni nu le mai foloseste in turnee, mai ales de cand majoritatea turneelor de sah din lume au un timp de control care incorporeaza incrementul de 30 de secunde pe mutare, lucru care atrage dupa sine folosirea strict a ceasurilor electronice (care au o valoare de piata undeva la 50-80 de euro, in fucntie de model). Iantar-urile se mai folosesc la partidele de blitz, dar modelul URSS e cel mai vechi, fiind considerate mai bune doar decat ceasurile romanesti de sah ( care sunt sub orice critica). In general un Iantar se vinde in cadrul turneelor de sah la ''tarabele'' cu materiale si produse destinate sportului mintii cu 20-25 de lei si asta pentru ca e un produs mai degraba inutil.

| Solutionistul a răspuns:

In jur de 100 de lei...pai valoarea e data de uzura :) http://www.okazii.ro/sah/ceasuri-sah/ceas-sah-iantar-urss-a130071860

| JulesDC explică (pentru Solutionistul):

Ceasul arata diferit de cel din anunt, cu foarte mult mai diferit, nu stiu ce sa zic, eu nu ma asteptam la vreun pret mai marelaughing oricum multumesc de raspuns. happy

| Solutionistul a răspuns (pentru JulesDC):

Pai nu imi pot face o imagine clara a cesului din descrierea ta big grin

| JulesDC explică (pentru Solutionistul):

Ti-as trimite o poza dar nu cred ca se poate prin mesaj rolling on the floor

| Solutionistul a răspuns (pentru JulesDC):

O poti uploada undeva ca sa obti link :d