| darkgirl_9581 a întrebat:

As dori sa imi spuneti ce carti citite v-au impresionat si motivul. Nu prea mai stiu ce sa citesc. Imi plac cam toate genurile de la romantic pana la psihologic. Eu obisnuiesc sa citesc de la Dostoievski, Tolstoi, Hermann Hesse, G.G.Marquez, M.Cartarescu sau Paulo Coelho.
Voi ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| aliona_6797 a răspuns:

Iti recomand ceva literatura franceza, s-ar putea sa te surprinda placut. Iata cativa autori care impresioneaza prin autenticitate si rafinament: Stendhal ("Rosu si negru"), Alexandre Dumas-fiul("Dama cu camelii"), Albert Camus ("Strainul", "Ciuma"), Flaubert ("Madame Bovary").
Pe langa acestea, "Imparatul mustelor" de W. Golding este o carte interesanta de citit vara si cu adevarat captivanta.
Lectura placuta!

4 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Îţi recomand două titluri, două cărţi superbe care mie mi se par înrudite oarecum, cea de-a doua fiind parcă ecoul celei dintâi. William Golding-Împăratul muştelor, e vorba despre un grup de copii, aflaţi pe o insulă îndepărtată, nelocuită,(ni se sugerează că au fost trimişi acolo din cauza unui cataclism atomic), care încearcă să recreeze regulile societaţii în care au trăit înainte să devină izolaţi, însă par să involueze treptat; civilizaţia şi educaţia vor ceda în faţa instinctelor, a simţurilor primare şi a forţei brute.Organizaţi asemenea unui trib primitiv, copiii urmăresc să ucidă "fiara" care trăieşte în inima junglei, fără să-şi dea seama că de fapt singura fiară de pe insulă este aceea care sălăşluieşte în ei înşişi.Am citit-o cu sufletul la gură, m-a impresionat şi m-a şocat, insula lui Golding (premiul Nobel pentru literatură în 1963) era atât de departe de lumea idilică şi luminoasă a lui Jules Verne în "Doi ani de vacanţă"! Glendon Swarthout-Binecuvântaţi animalele şi copiii, un roman dulce-amărui despre ieşirea din copilărie, povestea amuzantă dar şi emoţionantă a 6 băieţi aflaţi într-o tabără din Arizona ce pare un loc de vis pentru fiecare băiat american - acolo te învaţă să călăreşti şi să tragi cu arma, ca eroii romanelor cu indieni şi cowboys. Ei însă,"ciudaţii" taberei, nişte inadaptaţi cu probleme emoţionale, vor avea parte de aventura vieţii lor, o ciocnire violentă cu realitatea.

| danycosty a răspuns:

Iti recomant cu caldura winnetou vol 1, 2, 3.
Sunt niste carti de genul actiune-aventura,
Acestea sunt cele mai bune carti pe care le-am citit!
M-au impresionat prin faptul ca un tanar, care a ajuns tipograf in west, da de multe pericole ca atunci cand s-a luptat cu un urs folosindu-se doar de un cutit, a ucis doi bizoni din cei mai mari fara sa fi vazut vreunul vreodata. Orice dusman al lui era in mare primejdie pentru ca ii era cu usurinta sa prinda pe oricine cu ajutorul inteligentei sale si calitatea lui de a citi atat de bine urmele.Printr-ul lung sir de planuri si chesti el devine fratele de cruce al lui WINNWTOU-marea capetenie a tuturor triburilor indiene-un suflet nobil ce nu poate fii niciodata inlocuit.Acolo a primit numele de Old Satterhand devenind cel mai primejdios dintre albi. Old satterhand inseamna batranul pumn de fier, ceea ce intareste spusele de mai sus. Cel mai aprig dusman al sau este Santer, care ii ucide pe Inciu-Ciuna si pe Nso-ci, adica pe tatal si sora lui winnetou.Pana la urma nu moare e glontul lui Old Satterhand ci chiar de Marele Spirit (asa cum le spun indienii), el fiind blestemat, findca prada mult si era in stare sa omoare pe oricine pentru aur.
Ajunge! Este foaaaaaaaaaaaaaarte mult de spus, dar mai bine sa vezi tu.

| darkgirl_9581 explică:

Mai multe raspunsuri va rog.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti recomand doi autori : Theodor Hristea si Mioara Avram; la cerere, iti pot oferi si titlul unor lucrari f. bune ale acestora.