| anonim_4396 a întrebat:

As vrea și eu sfaturi pentru pictura in ulei, ce pensule sunt bune și de unde le-aș putea procura?

Răspuns Apreciat de Editori
| PaulaAndrada a răspuns:

Cele din par de porc sunt cele mai bune pentru pictura in ulei, deși eu folosesc uneori si din par sintetic. ( Pensulelor din par sintetic le cad mult fire daca le folosesti in aceasta tehnica, daca sunt firme proaste precum Daco, s-ar putea sa te trezesti fara jumătate de pensula- experienta proprie)
Găsești pe site -uri precum Colorit( aici mi se par totusi cam scumpe), Magazinulartistilor sau Profiart

4 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Din ce oras esti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru christall):

Craiova.aici nu prea găsesc ce as vrea.m-am tot uitat pe YouTube iar acolo folosesc ceva superior mult la ce găsesc aici

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mulțumesc

| ingrid07 a răspuns:

Buna! Uite raspunsul unui artist plastic despre pensule, raspuns pe care l-am preluat de pe pagina de Facebook a Taberei de pictura Hobby Art unde in fiecare joi iti raspunde un artist plastic la intrebari specifice. Ai aici linkul paginii: https://web.facebook.com/TabaraDePicturaHobbyArt/
Si raspunsul:
''Alegerea pensulelor este in functie de tehnica folosita si de efectele urmarite. Pentru acuarela sunt pensule speciale cu parul foarte fin, care in anumite situatii pot fi folosite si la acrilic, daca culoarea va fi diluata. La ulei se recomanda in special pensulele mai aspre pentru a putea retine mai bine pasta de culoare. Pentru ulei, pot fi utilizate atat pensulele traditionale din par de porc, dar si varianta moderna din par din plastic. Aceste pensule vor lasa o anumita textura, cu striatii vizibile, specifice picturii impresioniste sau expresioniste. Pentru un stil care necesita suprafete uniformizate, sunt necesare pensule cu parul mai fin ( natural sau plastic) care nu vor lasa urme pe suprafata panzei. Pensulele din plastic sunt mai sensibile la solventi ( terebentina si esenta de petrol) si dupa un timp se deformeaza. Pensulele din par natural sunt mai rezistente la solventi. Atat la acrilic cat si la ulei in primele faze de lucru se recomanda utilizarea pensulelor mai aspre pentru a rezista mai bine la contactul cu suprafata panzei, care datorita porozitatii si gletului din preparatie poate fi usor abraziva. Pentru straturile superioare orice tip de pensula este potrivita, depinde de rezultatele dorite. Pensulele sunt de diferite forme si marimi, avand si diferite grosimi ale firului de par. Experimentul si incercarea va determina alegerea celor mai bune pensule.''