| luican a întrebat:

Cine poate sa-mi dea sfaturi despre pictura in ulei?

4 răspunsuri:
| fataroz a răspuns:

Este greu sa pictezi in acuarele in ulei pentru ca iti trebuie panza si e scumpa dar te sfatuiesc sa nu incerci ca iti trebuie experienta

| mirunette a răspuns:

Ca sa dai luciu tablourilor pictate in ulei trebuie sa faci : le stergi de praf apoi se sterg cu albus de ou batut cu zahar pudra si putin alcool incearca vor iesi extraordinare mama incearca asa ceva si merge

| PapUsHykA a răspuns:

Sa inteleg ca-ti place desenul, pictura tocmai ai primit cadou ustensilele si uleiurile

pai mai intai trebuie sa stii ce sa faci cu ele.
petrolul acela este pentru diluarea uleiurilor.
asta pentru inceput ( dar cred ca stiai asta)
pregatirea culorilor
ochiul este facut pentru alba cea solara celulele retinei sunt impartite in trei grupe ( fiecare este sensibila la cate o culoare)
Rosu-Galben-Albastru
daca privesti o pata rosie, ochiul oboseste.pentru a restabili echilibrul luminii albe incep sa lucreze celelalte 2 grupe G si A.
Prin suprapunere aceste 2 grupe produc senzatia de verde.(Ve).
aceasta nuanta se numeste complementara lui rosu si invers.( deci intre R si Ve exista o relatie de complementaritate)
pornind de la cele 6 culori ale spectrului: rosu-galben-albastru ( culori primare) si verde (Ve)-violet(Vi)-oranj(O), sau culorile secundare provenite din amestecarea culorilor primare=> mecanismul formarii complementarelor este acelasi asta cu formarea complementarelor si culorile de baza/primare. contrastul=>efect al reactiei spontane complementare produs de o pata de culoare intensa in jurul ei.
amestecul fizic al culorilor
amestecul a 2 culori 2 culori vecine produc prin amestec o tenta colorata fara a se pierde din intensitatea de lumina si culoare.R+O=RO Ve+A=VeA samd Doua culori complementare prodc prin amestec griul perfect.Doua culori complementare amestecate in proportii diferite produc diferite nuante de griuri colorate(tente de gri).
amestecul a trei culori 2 primare cu una secundara=tenta colorata 2 secundare+una primare=tenta de gri colorat
trei culori primare ( parti egale)=gri perfect...( valabil si pentru secundare).
juxtapunerea culorilor... 2 culori vecine prin juxtapunere se resping, nuantandu-se fiecare spre colaterala.O-G.ambele contin galben.Ve-A.ambele contin albastru.
2 culori secundare separate de o primara se resping nuantandu-se spre colaterala.( Oranj si Verde. O=> spre R. V=> spre A)se creaza un contrast mai pronuntat culorile sunt mai departade una de alta in spectru.
Doua culori,, una calda, alta rece,, car nu sunt complementare si sunt in spectru mai indepartat una de alta sea trag.
Doua culori calde juxtapuse se racesc.
Doua culori, una calda alta rece, prin juxtapunere se accentueaza
Albul Juxtapus unei culori o intesifica.
Negrul juxtapus unei culori, o decoloreaza, o ridica valoric.
Griul juxtapus unei culori se nuanteaza cu complementara acesteia dandu-i stralucire.
Cam atat dar sunt multe de spus. der nu este cazul pentru tine ( mai ales ca esti la inceput)

Inainte de a picta ceva gaseste o tema sau inspira-te
Schiteaza cu un creion cu mina mai groasa si moale pe panza ceea ce vrei sa pictezi.
Picteaza mai intai fundalul si apoi traseaza contururile incet incet treci la detalii dar lasa-le ultimile...
Si incearca pe panze de mici dimensiuni sa nu te pierzi in panza si sa o iei razna cu proportiile.
Bafta si sa postezi ce pictezi...chiar si neterminate...sunt oammeni pe aici care stiu bine pictura si te pot ajuta pe parcurs ce inaintezi cu pictatul tabloului.
Bafta.
Astept fundita

| aurelianporumb a răspuns:

Pui uleiul la incins si te apuci de pictat... pana miroase a ars!
nu mai mult... ca se incinge!

asa sa mai radem si noi