| adelina_7242 a întrebat:

Buna am 10 ani si parintii mei pleaca la servici, iar eu imi fac senvisuri tot felul de chestii.Ma puteti ajuta spunandu-mi niste retete(orice mancare, prajituri orice)pe care le-as putea face la 10 ani.(Daca s-ar putea si ceva la care nu prea trebuie folosit aragazul dar daca e neaparat.)Va rog! Astept retete.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Cele mai simple retete mi se par de salate si poti inventa tot felul de combinatii. Salata nu e neaparat garnitura, daca o faci mai consistenta, merge si ca fel de mancare. Uite o reteta: 2 oua fierte, 1 pumn masline, 1 rosie, 1 castravete mic, 1 salata verde, un pumn porumb fiert, 1 pumn mazare fiarta, 2 felii branza. Speli legumele, cureti ouale, tai toate ingredientele cuburi (mai putin frunzele de salata pe care le rupi bucati mai mici), le amesteci si pui zeama de lamaie, ulei de masline, sare si ce alte condimente iti mai plac. O alta reteta, cu peste: o conserva de ton in ulei, zeama de lamaie. Scoti tonul, il pisezi marunt cu o furculita si picuri putina zeama de lamaie. Freci cu o lingura de lemn. Pui pasta pe felii de paine prajite si poti sa decorezi cu niste felii subtiri de lamaie sau cu frunze de patrunjel ori masline.

3 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Ceva foatre simplu si aspectos
tai sunca presata in felii subtziri le ungi cu pasta de hrean le rulezi de la un colt si infigi o scobitoare

daca ai ardei acasa taie felii cam de 2 degete latzime si pui branza de vaci amestecata cu maioneza la 200 grame branza sa pui 1 lingura cu varf de maioneza, iar daca nu ai maioneza pune smantana 1 lingura putina sare si marar tocat sau boia amesteci totul si pui cu linguritza amestec pe feliile de ardei

arata super

| adelina_7242 explică:

Multumesc tuturor! Mai astept retete!

| CatiCatinca01 a răspuns:

Pai poti sa faci orice cu putina imaginatie! Iti recomad pizza(mrg nu chiar). Iei cateva felii de paine le ungi cu bulion sau ketcup si razi cascaval desupra si pui la microunde 1 minut. Pofta buna!