| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti da niste retete de prajituri, aperitive si tot felul de decoratiuni in materie culinara pentru Craciun? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

Fara a te trimite la diverse site-uri pentru ca oricum le puteai gasi si singura cu un simplu search pe google, eu iti recomand urmatoarele retete (copy-paste ce-i drept) pe care stiu ca mama le pregateste de fiecare Craciun:

Prajitura Budapesta
Pentru aceasta reteta de prajitura ai nevoie de:
Foi: 300-350 gr. faina, 2 linguri cacao, 50 gr. zahar pudra, 1 ou, o lingurita si jumatate de amoniac, o jumatate cana de lapte caldut;
Pune ingredientele intr-un vas suficient de mare si toarna deasupra amoniacul amestecat cu laptele. Framanta aluatul si inteinde doua foi pe care le coci pe dosul tavii, timp de 20 minute.

Pandispan: 10 oua, 10 linguri faina, 10 linguri zahar;
Bate albusurile intr-un castron si adauga treptat zaharul. Peste acestea adaugi treptat cate un galbenus si bati in continuare bine. La final incorporeaza faina si omogenizeaza cu telul. Coace pandispanul pe dosul tavii tapetate in prealabil cu hartie de copt. Lasa sa se raceasca pana pregatesti crema.

Crema: 1 litru lapte indulcit cu 4 linguri de lapte, 4 pliculete de zahar vanilat, 2 pachete de unt, o fiola esenta de rom.
Pune laptele cu zaharul intr-un vas pe foc. Cand incepe sa fiarba adauga 10 linguri de gris cu lapte facut mai tare. Amesteca in continuu ca sa nu se lipeasca de vas compozitia si adauga si zaharul vanilat pentru aroma. Stinge focul si amesteca in continuare. Cand se raceste compozitia adauga cele doua pachete de unt la temperatura camerei si amesteca pana se omogenizeaza. Crema se imparte in doua, pentru doua straturi.

Asambleaza prajitura astfel: pune o foaie peste care adauga un strat subtire de gem de caise (sau altfel de gem) si apoi un strat de crema. Peste crema pune pandispanul si apoi al doilea strat de crema si inainte de a pune si ultima foaie, unde-o cu gem de caise care sa vina peste crema.
Sursatongueetitchef

prajitura "cabana"

pentru foi: 500g faina, 50g untura, 3-4 linguri lapte, 2 linguri miere, 1 linguritita bicarbonat stins in lapte, 200g zahar pudra, 2 oua, 2 linguri cacao
din cele de mai sus se face o coca care se imparte in 3 parti egale. se fac 2 foi egale, coapte pe dosul tavii, iar a treia bucata se amesteca cu 2 linguri cacao si se fac 12 betisoare cat tava de lungi (tava pe care s-au copt foile) si groase cat creionul (se coc cate 6 bucati odata). foile coaple se pun pe masa si se taie in 3 parti egale pe lungime.

crema: 2 budinci vanilie, 750 ml lapte, 200 g zahar, 1 pachet margarina, 2 linguri faina
budincile se amesteca cu faina si 4-5 linguri lapte rece, restul de lapte se pune cu zaharul pe foc, apoi se amesteca cu budinca, se fierbe si se lasa la rece. margarina frecata se amesteca cu budinca aproape rece.

montare:
se unge foaia din mijloc cu crema, se pun3 bete distantae, apoi crema, 2 bete, crema, 1 bat si iar crema. se ridica celelalte 2 parti unse si ele cu putina crema si se preseaza putin. se procedeaza la fel si cu a doua foaie.

pe deasupra se pune o glazura sau finetti
Sursa: forumhit

Prajitura Fanta
Aveti nevoie de:

7 oua
5 linguri faina
2 linguri cacao de buna calitate
6 linguri zahar
1 plic de zahar vanilat
100 ml ulei
1 plic de praf de copt
500 gr branza dulce de vaci
250 gr unt la temperatura camerei
250 gr zahar pudra
850 ml suc Fanta de portocale
2 plicuri budinca de vanilie
5-6 linguri de zahar
Se prepara astfel:
pregatiti mai intai blatul astfel: separati albusurile de galbenusuri si puneti albusurile intr-un bol incapator (eu am pregatit totul cu KitchenAid-ul din dotare ) si le bateti bine pana devin o spuma, apoi adaugati pe rand cele 6 linguri de zahar, zaharul vanilat, galbenusurile, uleiul, faina si praful de copt si la final cacaua
puneti aluatul (care e destul de moale sa nu va panicati) intr-o tava ( 28x38 cm ) acoperita cu hartie de copt si dati tava la cuptorul preincalzit la 180 grade pentru 15-20 minute (pana trece testul cu scobitoare) apoi se scoate blatul de la cuptor si se lasa sa se raceasca
pregatiti crema astfel: frecati untul cu zaharul pudra 1-2 minute apoi adaugati branza de vaci ( daca vreti puteti sa folositi si crema de branza, am vazut asta pe diverse bloguri, insa mie imi place branza aceasta dulce de vaci si de aia o folosesc)
puneti crema de branza peste blatul racit complet
budinca cu suc Fanta se pregateste astfel : puneti 700 ml Fanta de portocale la fiert intr-o oala
intr-un bol amestecati cele doua plicuri de budinca de vanilie cu 5-6 linguri de zahar si apoi cu 150 ml suc ramas
cand sucul clocoteste adaugati compozitia din bol si lasati sa fiarba budinca pana devine translucida
dupa ce s-a fiert bine budinca stingeti focul si lasati sa se tempereze putin caci daca am pune budinca clocotita peste crema de branza am topi tot untul si nu ar mai fi aspectoasa prajitura
dupa ce s-a racit putin budinca de Fanta big grin (dar atentie sa nu se inghege!) o turnam peste crema de branza si apoi dam prajitura la frigider pentru cel putin 2-3 ore

Salata boeuf
- un piept de pui
- 5 morcovi
- 4 radacini de patrunjel
- 1/2 radacina de telina
- 5 cartofi
- 10 feliute de gogosari in otet
- 6 castraveciori murati
- 4 oua fierte
- 1/2 l ulei
- 2 linguri mustar fin
- 2 linguri mustar Dijon
- zeama de la 1/2 de lamiie
- sare, piper, dupa gust
Am curatat legumele, le-am spalat si le-am pus intr-un vas cu apa rece.
Apoi am curatat pieptul de pui de pielita, l-am spalat bine si l-am adaugat la legume, dupa care am pus totul la fiert. Au fost gata dupa aproximativ o ora si jumatate, cind carnea si legumele se intepau usor cu furculita.
Le-am scurs de apa in care au fiert si le-am lasat sa se raceasca, fibra legindu-se si fiind mai usor de taiat frumos.
Intre timp am pus la fiert si cele patru oua, adaugind sare ca sa nu se sparga si un strop de otet pentru ca, coaja sa se curete usor.
Apoi am pregatit sa am aproape si gogosarii si castraveciorii.
Ajutindu-ma de un cutit bine ascutit, am tocat marunt toate legumele fierte.
La fel si carnea, adaugind la sfirsit si albusul oualor fierte. Pe urma am tocat si acriturile, straduindu-ma sa tai cuburi cit mai mici. Pentru ca imi place ca amestecul sa fie fin.
Terminind cu legumele am trecut la pregatirea maionezei, treaba serioasa dar care imi reuseste intotdeauna fara cusur.
Am folosit galbenusurile fierte, doua linguri de mustar Dijon, am adaugat jumatate de lingurita de sare si zeama de la o jumatate de lamiie, de la inceput.
Intii am strivit cu furculita galbenusurile dupa care am frecat usor amestecind cu celelate ingrediente pina am obtinut o consistenta cremoasa, fara bucati de galbenus fiert.

Dupa care am inceput sa adaug incet, cite putin ulei, amestecind continuu.
Cind crema a capatat volum, a devenit ferma si au inceput sa ramina virfuri in urma telurilor, maioneza a fost gata.
Cu totate pregatite, am trecut la asamblarea salatei, adaugind peste amestecul tocat 2/3 din cantitatea de maioneza realizata si doua linguri de mustar fin.

Am mai adaugat jumatate de lingurita de sare si o lingurita de piper macinat fin, apoi am amestecat usor astfel incit compozitia sa se amestece uniform, fara ca legumele sa se terciuiasca.
Am presat compozitia, nivelind la sfirsit suprafata salatei in vederea ornarii.
Am adaugat restul de maioneza si am intins-o uniform cu ajutorul unui cutit.
Sursa:misflorentina.blog

Perisoare in foietaj - aperitiv
Ingrediente:
* 400 g aluat de foietaj
* perisoare din carne de mici
* sos de rosii sau ketchup
* roşii uscate la soare
* verdeata
* branza feta sfaramata
Mod de preparare:
Din aluatul de foietaj intins pe planseta, se taie patrate cu latura de 5 cm. Se pun in tava pe hartie de copt. Cu o pensula, se dau cu ou batut dupa care se presara sare, susan si mac si se dau la cuptorul incalzit in prealabil, pentru 15-20 min.
Separat se fac perisoarele. Se poate folosi orice carne macinata, ca pentru chiftelute. Dar cum tot aveam mici la congetator, gata pregatiti in caserola, am facut perisoarele din ei. Mi s-a parut mai aparte.

Dintr-un mic am facut doua perisoare, pe care le-am prajit in tigaia de teflon in putin ulei. Tineti cont ca perisoarele sa nu fie de diametru mai mic de 4 cm, ca sa se poata incadra intre patratele de foietaj.
Patratele de foietaj le sectionam pe jumatate. Pe jumatatea de jos adaugam branza, rosii, ketchup si verdeata sau puteti improviza. Adaugam apoi o perisoara, o acoperim cu cealalta parte de foietaj, ca o palarie, iar ca sa stea fixam totul cu o scobitoare.

Alte preparate nu imi vin pe moment pe anga sarmalute si racitura * pe care de asemenea mama le prepara ca si preparatele de mai sus pentru fiecare Craciun) Sper ca cel putin o reteta sa iti fi atras atentia si sa stii ca se merita. Atat gustul cat si designul sunt minunate ( poti cauta la google images poze cu preparatele, as fi dat si u linkuri, insa de la o vreme imi sunt refuzate raspunsurile cu link)

Bafta si sarbatori fericite!

3 răspunsuri:
| OaNaArEcOnTpEtPu a răspuns:

Buna!
Uitat-te aici.E mama unei colege si toate mancarurile sunt gustoase:>
http://bucatariaalynusei.blogspot.ro/
Succes si sarbatori fericite!:*

| lavida a răspuns:

Http://sarbatori.gustos.ro/ciorbe-aburinde.html uite de aici poti lua retete

| vladutzu2013 a răspuns:

Eu am luat niste retete de prajituri de pe niste site-uri precum :www.bucataras.ro,www.e-retete.ro, www.gustos.ro, www.reteteculinare.ro.Eu sunt expert in preparate culinare si am facut cateva retete de pe site-urile mentionate mai sus si au iesit foarte bune. Bafta!