| loolypoof201569 a întrebat:

As avea nevoie de o idee in legatura cu un moment artistic(ceva reprezentativ,nu foarte lung undeva la un minut si jumatate) despre cultura, traditiile si obiceiurile chinei.Multumesc!

2 răspunsuri:
| Takishima a răspuns:

Am citit mai demult cartea "Nopti reci" de Ba Jin, o cartea care m-a emotionat profund, m simtit toata raceala, discomfortul si dezolarea personajului principal, si la urma am citit si prefata care explica cultura chineza. Cu ajutorul acestei prefate am inteles mai bine cartea. Te duci la.librarie si imprumuti cartea ca sa citesti prefata sa intelegi cat de cat despre cat de compleza este. Online nu am gasit-o ca iti trimiteam link-ul.
Aici gasesti scriitori si context cultural istoric chinez :
http://www.sighet-online.ro/....../index.php

| AdeA1991 a răspuns:

Poti face ceva legat de dragoni. Sau orasul interzis sau cat de muncitori sunt chinezii...
Nu trebuie sa fie ceva foarte complicat daca nu vrei sa aiba mai mult de 1min jumate.