| Ander000 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu ce aptitudini se da la Liceul de Arte pe profilul actorie/teatru.
Ceva in detaliat.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Am terminat Colegiul Octav Bancila din Iasi, Sectia Actorie si cred ca informatiile pe care ti le voi da iti pot fi de folos. La admitere la liceu/facultate trebuie sa fii atent la repertoriu. Cu alte cuvinte ai grija la poeziile si monologurile pe care le vei spune pentru ca este foarte important sa ai materiale adecvate. Ai nevoie de poezii comice, pe forta, poezii populare, iar la monologuri, ei bine ai grija sa ai un monolog comic si unul dramatic. O sa ai mai multe probe. O sa spui poeziile, monologul dupa aceea va trebui sa recunosti nota-un profesor/o profesoara va canta la pian si tu va trebui sa spui ce nota este. Invata sa canti cat de cat si sa dansezi. A da si sa nu omiti sa ai o anumita postura. Cei care fac parte din comisia de evaluare vor avea nevoie de tine in cea mai buna forma. Sper ca ti-am fost de folos si imi cer scuze daca am fost un pic arogant la inceput. Iti urez mult succes.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dictie.

| Mateiu a răspuns:

... si inca ceva important, exprimarea corecta in limba romana; exemple: 1/ aptitudinile *se cer*, nu se dau si 2/ corect se spune *ceva mai detaliat* sau *ceva (mai) in detaliu*, in niciun caz asa cum ai scris tu, "ceva in detaliat"!