| anonim_4396 a întrebat:

Ce carte v-a placut cel mai mult?(as vrea si detalii:de ce autor e scrisa, ce gen e, etc)

14 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

E dificil de raspuns la o asemenea intrebare, pentru ca prin viata noastra trec, fugitiv sau pe indelete, impresionandu-ne prin idei sau prin personaje, multe carti. Daca ar fi totusi sa ma opresc asupra unei carti, citita indelung si cu pauze de reflectie, m-as opri la romanul 'Memoriile luiHadrian de Marguerite Yourcenar. E o incercare covingatoare de reconstituire a vietii unui intelept imparat roman...Totul din perspectiva unei ganditoare moderne aplecata cu imensa dragote si inteligenta asupra unor vremuri demult apuse...In ciuda unor aparente impresii livresti, cartea chiar este o lectura placuta...fie si numai spre a ne minuna de talentul incredibil al unui romancier -femeie...

cami
| cami a răspuns:

Sti, sunt multe. E imposibil sa le poti clasa intr-o ordine a "frumusetii". Una te fascineaza printr-o poveste de dragoste, alta printr-o serie de trairi ale eroului. Mandrie si prejudecata, cred ca este o carte ce ar trebui citita de cuplurile "perfectioniste". A, fiecare autor are stilul lui..eu zic totusi sa incerci o carte intr-adevar buna, Papillon de Henri Charriere.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Fight Club - Chuck Palahniuk... Mi-a placut foarte mult si filmul... dar cartea e mai clara. Cu toate ca si filmul a fost foarte bine regizat.

| Klara a răspuns:

Dictionar de Lagar - Oliver Lustig.
M-a impresionat pagina cu pagina.;-)
De asemenea mai mi-a placut foarte mult Numele Trandafirului (Umberto Eco).

| crisS a răspuns:

Elevul Dima dintr'a 7 - de Mihail Drumes happy super cartea mai ales citita in perioada adolescentei happy

| Jonsdottir a răspuns:

Mie mi-a placut cartea Dracula de Bram Stocker e o carte gen horror-drama

| Barajag a răspuns:

Mi-as dori sa mai citesc o data "crima si pedeapsa"de dostoievski, e super tarehappy

| alexxa a răspuns:

Mie mi-a placut cel mai mult cartea lui Roger Nimmier, Copiii tristi...este o carte care are ca tema viata unor copii dintr-o familie bogata care sunt obligati de parinti sa se casatoreasca cu persoane cu bani pentru care ei nu simt nimic pana cand unul dintre ei se casatoreste cu o fata de rand care lucra ca secretara...si mai departe citeste si u...este ocarte foarte foarte buna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Mandrie si prejudecata"-Jane Austen-dragoste, actiune pe la 18..- e cartea mea de suflet si o citesc cel putin o data pe an; de asemenea-colectia Twilight-Stephenie Meyer

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce varsta ai, insa iti pot recomanda "Tombuctu" de Paul Auster, o naratiune interesanta, al carei narator este un prieten necuvantator, deci perspectiva asupra lumii este diferita fata de tot ce ai citit...Tombuctu este raiul cainilor! apoi ar mai fi "Eseu despre orbire" al lui Jose Saramago, o lectura socanta, care are la baza un pur exercitiu de imaginatie...prea multa imaginatie! Spor la citit!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toate mi-au placut si cum n-am avut unitatea de masura la mine ramintot la toate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie mi-a placut foarte mult ACASA si NISIPURI MISCATOARE de Luminita Aldea. Sunt romane de dragoste, sociale, psihologice. Te indragostesti de personaje pur si simplu. Mie mi-a placut cel mai mult Mariana - eroina din ACASA. Despre scriitoare stiu ca e in SUA si are cartile publicate pe net.
Georgiana P

| ticataca a răspuns:

Sunt multe carti placute, dar si multe care chiar trebuie citite. Am gasit multe recomandari faine de tot pe www.bookuria.info

| moa a răspuns:

"Mandrie si prejudecata"-Jane Austen-dragoste, actiune pe la 18.- e cartea mea de suflet si o citesc cel putin o data pe an; de asemenea-colectia Twilight-Stephenie Meyer