| Madalina_9555 a întrebat:

Credeti ca exista vreo legatura intre Literatura si matematica?

9 răspunsuri:
| cristianorudi7 a răspuns:

O sa vezi ce am spus eu despre intrebarile stupide. ba ma omorati sa fiu al...

| miky_4769 a răspuns:

Literatura e interpretabila. Adica dintr-o poezie pe care profesorul tau o vede ca "dovada suprema de dragoste a autorului" tu poti sa vezi "autorul vrea sa fu*ta, n-are pe cine, plange prin parcuri". Iar matematica e concreta: adica daca profesorul tau crede ca 1+1=2, atunci si tu crezi la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In predarea matematicii pentru copii, literatura joaca un rol important la fel ca si reprezentarile grafice. Matematica inseamna mai mult decat adunari, impartiri si alte socoteli. Si chiar si asa, ele sunt explicate in scris - ceea ce se numeste literatura de specialitate. Literatura de specialitate trateaza concepte fara de care ne-ar fi foarte greu sa intelegem ce inseamna alaturarea de cifre sau simboluri folosite in matematica.
Astea sunt doar indicii care te-ar putea conduce la rezolvarea temei - e o tema, nu? Trebuie doar sa dezvolti.
Cat despre cei care rad zemflemitor zicand ca nu are vreo legatura, va anunt cu regret ca intre toate lucrurile exista o legatura. Chiar si intre mine si voi - si nu, nici mie nu-mi place asta.

| mon@29 a răspuns:

Cam da ca fara romana nu ai sty sa scrii enunturile la matelaughing
fundita?

| boooooring a răspuns:

Asta e tema la scoala? sau o intrebare de copil idiotlaughing. nu exista nicio legatura. cifrele nu sunt litere. exista o mica legatura.atunci cand folosesti litere in scrierea problemelor(evident ca la matematica nu poti sa scrii numai cu 1 2 3 etc, mai scrii si cu litere) sper sa iti fie de ajutor happy

Astept o funda!kiss

| rOckx3 a răspuns:

Pay, deci nu prea exista, deoarece la mate cand vrei sa scrii 2 scii cu cifre, iar la literatura cu litere

| maryan_5776 a răspuns:

Numararea paginilor.

| Madalina_9555 explică:

Este tema!happy

| Alexandra97_6666 a răspuns:

Este o legatura, deoarece daca n-ai sti sa citesti cum ai rezolva exercitiile la mate?