| ~ Renata ! - ElectroGirl °•° a întrebat:

Dupa parerea voastra, exista vreo legatura intre literatura si matematica?

14 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Da, amandoua sunt creatii ale lui Dumnezeu folosind drept instrument Omul.Mana unui poet genial ce asterne pe hartie frumoase cuvinte pe care el recunoaste ca Inspiratia i le sopteste, dar si cea a unui genial matematician caruia tot ceva neasteptat si necunoscut numit intuitie, ii "sufla"o formula, de Creatorul insusi sunt conduse. Cum altfel ne putem explica faptul ca langa multi oameni au cazut prin livezi mere, dar numai lui Newton "cineva"i-a sugerat ca e vorba despre gravitatie? Si cum se face ca toti stim sa insiram cuvinte pe hartie dar numai unii "producem"ceva ce ar putea fi numit literatura? Numitorul comun al unui matematician si al unui scriitor e Spiritul Divin care se manifesta prin ei.Cand citim o poezie minunata sau suntem sedusi de perfectiunea exacta a unei teoreme simtim ca prin autoriii lor Dumnezeu insusi ni se dezvaluie. Cel putin asa imi place sa cred iar matematicianul cat si scriitorul de geniu sunt alesii, intr-un neam omenesc finit ca individ si etern ca specie.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Karl Weierstrass, ilustru matematician german afirma că: "Un matematician care nu este şi puţin poet, nu poate fi un matematician strălucit". Profa mea de mate mi-o spusese invers fiindcă scriam poezii şi nu mă simţeam prea atrasă de matematică... Să nu uităm de poetul Ion Barbu(pseudonimul matematicianului Dan Barbilian), ori de Omar Khayam, matematician şi poet ori de matematicianul Lewis Carroll, cel care a scris "Alice în ţara minunilor"...

mira
| mira a răspuns:

Poetul roman Ion Barbu, adica matematicianul Dan Barbilian, afirma ce exista un punct luminos unde poezia se intalneste cu geometria. Poezia ii invapaiaza imaginatia omului de stiinta, iar aceste pune la dispozitia criticilor metode matematice de a cerceta poezia, cum ar fi statistica sau metoda grafurilor. Exista si alte legaturi.Anumite poezii de Nichia Stanescu pot fi puse in ecuatie.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Amandoua sunt abordari ale lumii inconjuratoare. Numere, unghiuri, formule gasesti in tot, in ritmuri, in note muzicale, in tot. Literatura este o abordare spirituala a tot ce exista. Toate se intrepatrund, si cu fizica, si cu chimia, si cu geografia...asa cum si gramatica e folosita in orice text. Au fost intr-adevar matematicieni sau ingineri straluciti implicati in filozofie, literatura. Profu' de mate din liceu ne dadea citate in latinahee hee Stia oricum mai mult ca noi desi noi aveam informatia proaspata.

| L a răspuns:

nu exista laughing, matematica e odioasa si literatura frumoasa tongue

| danutzsan a răspuns:

Da, pentru amîndouă trebuie creier și bună voință pentru a le studia.

| adyth a răspuns:

Pai scopul literaturii este de a exagera, scopul matematicii este de a arata dimensiunea exacta a lucrurilor.
Se cam bat cap in cap.

| andy_3925 a răspuns:

NU! literatura e palavrageala de aiurea, pe cand matematica e ceva logic!

| RoxiiSiAtat a răspuns:

Matematica este e o stiinta exacta, unde te axezi numai pe formule.
La literatura, nu iti impune nimeni nimic.Scopul este sa creezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Atat literatura cat si matematica cer implicare si mult efort. Mereu va exista ceva in plus, ceva care sa te tenteze sa nu renunti la ele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da. Odata ce eu sunt la filologie si imi place mate foarte mult, cred ca da happy
Dar oricum fiecare are farmecul ei...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu vreau sa aflu

| mady_1396 a răspuns:

Sunt doua linii paralele laughing

| beatriz_1407 a răspuns:

Nu cred straight face
sunt foarte diferit din punctul meu de vedere laughing