| anonim_4396 a întrebat:

big grin Imi puteti recomanda carti ce au ca subiect o poveste emotionanta gen,, Romeo si Julieta,,?

Răspuns Câştigător
| cocainejunker a răspuns:

Nicholas Sparks-Jurnalul Unei Iubiri
Nicholas Sparks-Draga John
Nicholas Sparks-Miracolul
Nicholas Sparks-O iubire de neuitat
Margarel Mitchell-Pe aripile vantului
Emily Bronte-La rascruce de vanturi

Funda :*?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Rosemarie a răspuns:

Pai othello e superbaalove struckx sau dk esti adolescent (desi asta nu exclude primul titlu) academia vampirilor. Sa nu crezi ca este gen twilight. In ea este vb de doua prietene rose si lissa. Rose fiind dhampir si se antreneaza pentru a o proteja pe lissa, o fata moroi care detine o putere speciala si rara, de strigoi (mortii vii), fiind ultima din neamul sau, o familie regala, dragomiri.
Rose fuge cu lissa de la academie pentru a o proteja, dar le gasesc si le aduc inapoi peste 2 ani. Rose trebuie sa recupereze asa ca face antrenamente suplimentare cu dimitri, care are 24 de ani si urmeaza sa fie gardianul lissei alaturi de rose. Ei se indragistesc unul de celalalt, ear ajung oa concluzia ca iubirea lor este imposibila pentru ca iar pune viata lissei in pericol. Pe tot parcursul romanului ei tanjesc unul dupa celalalt, dar nu sunt impreuna.
In v3 dimitri este transformat in strigoi, iar rose pleaca sa. l ucida deiarece i. a jurat mai demult ca dk se va transforma in strigoi il va ucide pentru a.si gasi pacea. renunta la scoala, cand e in pragul absolvirii si la lissa pentru a.si tine juramantul.

oricum este mai mukt. ele dou! au o legatura psihica (rose poate simti si vedea cr face lissa) deoarece lissa a adus. o la viata si astfel rose este atinsa de umbra, mereu va fi imbratisata de lumea mortilor, va avea o legatura cu ea.
Si dk o sa spui ca ti.am pov toata cartea vreau sa iti ca nu este asa. Nu ti. ak sps nici macar un sfart din toata actiunea. Merita sa o citesti.

Sau mai este una. Jurnalele vampirilor care are ca "avertisnent" asa: dragostea poate ucide! Asta este scrisa in 92 (primele 4 volume)

Academia vampirilor are ca slogan asa : dragostea si loialitatea sunt mai importante decat legaturile de sange

| seriousmoonlight a răspuns:

Floris, dragostea mea de J. Monisgny

| yulysym a răspuns:

Sincer pot sa iti recomand twilight pentru ca acolo este vorba tot de 2 tineri el vampir si ea om si descoperi iubirea platonica pe care multi din adolescentii de azi nu o mai au.Si mai poti vedea Titanic este super filmul eu am plans 3 ore dupa si m-i se umflasera ochii si mai erau si rosii de cat m-a impresionat nevazandul niciodata pana atunci.PA.

| alina_5456 a răspuns:

Mie mi-a placut mult Margarel Mitchell- Pe aripile vantului, Shakespeare- Othello, Paulo Coelho-Birda, Maeve Haran-Tot ce isi doreste ea.