| euAdelina a întrebat:

Buna!
daca soarele este o stea de dimensiune mijlocie atunci care este cea mai mare stea din univers?
dau funda!

Răspuns Câştigător
| MalinaAlexandra22 a răspuns:

Antares big grin

3 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Aia pentru care ți-ai pus tu ochelari de soare în casă.
Trebuie să fie o stea al dracu' de mare dacă razele ei trac și prin pereți.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu e sigur.

| VyrusEleven a răspuns:

Nu se poate sti cu exactitate, deoarece noi (oamenii) ma reusit sa exploram vizual doar 0, 00000000000000000000000000000000000001 din Universul cunoscut. Cu ochiul liber se pot observa aproape 6.000 de stele. Folosind un telescop se pot observa deja sute de mii de stele din Calea Lactee (galaxia noastră). Cu un radiotelescop se pot cerceta chiar milioane de galaxii din univers (numărul stelelor fiind extrem de mare, circa 7•1022). În galaxia noastră, care poartă numele de Calea Lactee sau Calea Laptelui, există aproximativ 300 de miliarde de stele. Cele mai mari dintre ele sunt atât de mari, încât, dacă ar putea fi poziționate pe locul Soarelui, ar ocupa tot sistemul nostru solar inclusiv orbita planetei pitice Pluton, cu tot cu Pământul și celelalte planete. Ca sa iti faci o idee de marime in 1920, cercetătorii au măsurat diametrul angular al câtorva stele gigant și supergigant, cu un instrument numit Interferometru stelar Michelson. Acest diametru angular reprezintă diametrul măsurat în grade și minute de arc; în raport cu distanța până la stea s-a calculat apoi și diametrul linear al stelei. Arcturus, a patra stea ca strălucire pe cer, are un diametru solar de 23, în alte cuvinte de 23 de ori mai mare decât diametrul Soarelui nostru (diametrul acestuia este de 1, 39 x 106 km). Betelgeuse, stea în constelația Orion, are un diametru solar de 1.000 de ori mai mare decât diametrul Soarelui.
Dar se teoretizeaza ca ar exista stele de 1 milion de ori mai mari decat cele descrise mai sus. Sper ca acesta este raspunsul pe care il cautai. Bafta