| Ligiasiursus1 a întrebat:

Buna
Fac parte dintr-un voluntariat și avem o acțiune in care facem lucruri handmade și le împărțim in centrul orașului in schimbul unei donații. Spre exemplu am făcut niște fluturi din origami și i-am dat persoanelor care ne-au oferit o donație. Aveți idei ce am putea confecționa?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Caciuli, fulare, manusi - tricotate
Sacose de hartie, panza sau alte materiale
Tricouri simple sau inscriptionate, evident noi
Lumanari ornamenale
Set pix si creion

Origami nu este un obiect care sa fie apreciat si sa deschida punga unui donator, fiindca-i o bucata de hartie, care in final ajunge la gunoi.

| sierra1 a răspuns:

Dacă ați avut succes cu origami - fluturi, de ce nu continuați? Reteta câștigătoare nu o schimbi...

| anonimg a răspuns:

Poate cineva se pricepe la desen; vindeți tablouri pictate sau chiar portrete pe loc.
Contactați companii care să vă ofere produse sponsorizate și să le vindeți.

| Fatamuntilor a răspuns:

Decoratiuni de toamna facute din frunze, conuri de brad, diferite semite.Probabil vei gasi tutoriale pe yotube
Sau peste o luna decoratiuni de Craciun.

| dannyel86 a răspuns:

Eu va recomand sa gasiti idei de handmade legate de sarbatorile de iarna. Asta pentru ca aveti nevoie de timp sa le confectionati, dar si pentru ca de Craciun lumea e mai darnica si se pot aduna fonduri frumusele.

| Aasdfghj a răspuns:

Uita-te pe pinterest pentru idei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum sunt foarte apreciate caciulile/manusile si chiar puloverele (pentru cei care au mai facut) impletite/crosetate, depinde de cum te descurci.
*Poti picta pe panze mici, si asta este foarte apreciat (mai ales cele detaliate).
*Talismane din cristale (poți cumpăra din malluri). Cauti pe net (Pinterest, Instagram, YouTube). Un fel de coliere. Eu confecționez din scoici...
*Figurine din lut/fimo/fimo-lut Imi place să confecționez figurine mici. Le pictezi cu acuarele acrilice si le lipesti partile mari cu lipici siliconat/pistol de lipit... Eu fac căsuțe de Ștrumfi?
*Benzi desenate: veniti cu idei, puteti sa va faceti abonament la www.benzidesenate.com si le imprimați la un sediu (Pingu...)
*Tricouri imprimate (prima data incerci pe un tricou de-al tau, ca sa nu iti superi clientii)

Sper ca ti-am fost de ajutor!

| StratulatVictoeEugen a răspuns:

Ptr a nu investi, puteti sa va faceti oameni statui iar in momentul in care vi se arunca un ban in galeata din fata dvs sa incepeti sa va miscati intr-un anumit ritm.

| Georgeana2363820 a răspuns:

Fluturi origami e un pic cam simplu, dar dacă vreți tot așa gen chestii din hârtie puteți să vă orientați spre origami din piese. Nu se fac așa greu... Durează un pic mai multe ce-i drept, dar totuși oamenii pot sa folosească drept ornament mai ușor

Sunt niste Moși Crăciun foarte drăguți care se pot folosi ca ornamente de brad și nu necesită atâtea piese:
https://youtu.be/h0aODef8fmc?si=vsYNSzXGqMWbqygJ