| mynameisdally a întrebat:

Buna,imi dati si mie un site unde pot gasi subiecte pentru teza la romana?(clasa a5a semestrul 2)funda

3 răspunsuri:
| AriPinzar a răspuns:

Buna Uite propunerea mea:

TEZA LA LIMBA SI LITERATURA ROMANA
SEMESTRUL II

GRAMATICA

Exercitiul 1: Desparte in silabe urmatoarele cuvinte: somptuos, varstnic, singuratic, viata, uitat.

Exercitiul 2: Alcatuieste o propozitie enuntiativa, o propozitie interogativa si o propozitie exclamativa iar apoi specifica felul acestora.

Exercitiul 3:
Scrie cate 3 sinonime pentru: a gandi, somptuos, mahnit.
Scrie cate 3 antonime pentru: energic, tanar, copilaros.

Exercitiul 4:
Alcatuieste cu ajutorul verbului a desena propozitii la toate timpurile modului indicativ.(prezent, imperfect, perfect simplu, perfect compus, mai-mult-ca-perfect, viitor).

Exercitiul 5:
Analizeaza sintactic si morfologic propozitiile:
1) Pomul este frumos.
2) Copiii au plecat sa joace fotbal.
3) Oana, Bogdan si Diana pleaca la cinema.
4) Afara ploua.
5) Nu am luat nota mica la test.

Exercitiul 6: Specifica felul propozitiilor de la exercitiul anterior (simpla/ dezvoltata; afirmativa/negativa).

Exercitiul 7: Alcatuieste o compunere de 10-15 randuri despre un varstnic singuratic folosind cuvintele somptuos, varstnic, singuratic, viata, uitat. Da un titlu potrivit compunerii.

Punctaj: Exercitiul 1 - 1 punct
Exercitiul 2 - 1 punct
Exercitiul 3 - 1 punct
Exercitiul 4 - 1 punct
Exercitiul 5 - 1 punct
Exercitiul 6 - 1 punct
Exercitiul 7 - 2 puncte
Se acorda un punct din oficiu.

sper ca te-am ajutat. Fundita?