| RoOxi a întrebat:

Imi spuneti si mie ceva biserici, manastiri sau cetati medievale romanesti? Am nevoie sa fac un proiect si nu stiu cu ce sad

Răspuns Câştigător
| Jamais a răspuns:

Mănăstiri:
Maramureș: Plopiș, Săcele, Bogdan Vodă, Dragomirești, Săpânța.
Bucovina: Putna, Sucevița, Moldovița, Voroneț
Oltenia: Cozia, Bistrița, Tismana, Horeșu
Muntenia: Dealul, Cheia, Curtea De Argeș
Dobrogea: Cocoș, Dervent, Celic Dere
Cetăți, Castele: Cetatea Neamțului, Cetatea Suceava, Cetatea Hotinului, Cetatea Soroca, Cetatea Alba, Ruinele Cetății Heracleea, Cetatea Devei, Cetatea Brașovului, Cetatea Făgăraşului, Castelul Peleș, Castelul Bran, Cetatea Sighișoarei, Castelul Corvinilor.
:) Biserici nu știu. Intră aici și găsești din ce județ vrei.
http://www.biserici.org/index.php?menu=BI

2 răspunsuri:
| Danιel a răspuns:

Cetatea Neamtului (orasul Targu Neamt, judetul Neamt)
Cetatea Rasnov (orasul Rasnov, judetul Brasov)
Manastirea Voronet (orasul Gura Humorului, judetul Suceava)

Am vizitat mai multe puncte turistice, dar nu au fost intemeiate in evul mediu, spre exemplu Manastirea Cetatuia de la mine din Iasi sau Manastirea Constantin Brancoveanu din apropierea Muntilor Fagaras au fost zidite prin secolele 16-17 (epoca moderna). Acelea pe care ti le-am enumerat mai sus sunt excelente (in sensul ca se gasesc multe informatii) si sunt cunoscute.

| ĄŇÐİ a răspuns:

De examplu:Manastirea Nusfalau.