| MiruMoon a întrebat:

Ma pregatesc pentru un examen la teatru.Am nevoie de o fabula si nu gasesc nimic.
Daca aveti idei de fabule mai "normale", fara animale..sau macar sa nu fie de copii. happy
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Seby52 a răspuns:

Fabulele cam la asta se limiteaza, ori la animale ori la plante pentru ca asta reprezinta o fabula.
Poti incerca "Sfatul Sobolanilor" de La Fontaine sau poti intra pe http://fabule.ro/ si gasesti acolo. :)

| MiruMoon explică (pentru Seby52):

Am gsasit ceva interesant pe site, multumesc!

3 răspunsuri:
| moshulica a răspuns:

Ai incercat George Topârceanu – Fabule mici pentru oameni mari?

Desi, personal, nu inteleg de ce crezi tu ca La Fontaine scria pentru copii. Eu sunt om batran, am pretentia (si zic si altii) ca inca nu am dat in mintea copiilor dar cand gasesc cate o fabula abia astept s-o citesc! Eu zic sa nu incerci sa faci pe interesanta alegand ceva mai original dar lipsit de valoare. Interpretarea conteaza!

| MiruMoon explică (pentru moshulica):

Nu incerc sa fac pe interesanta.Este greu sa interpretezi o fabula si sa fie si frumos.Este vorba de gusturile mele.In primul rand, ma duc acolo cu ceva ce imi place. Daca mie imi place, am sansa sa am o interpretare mult mai buna.