| Sjhxjcks a întrebat:

Bună seara.
Va rog sa-mi dati idei despre ce as putea sa scriu poezie.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Despre orice se pot scrie poezii.

| darrio2007 a răspuns:

Daca aveai inclinatie sa scrii poezii nu intrebai aici. Nu pot sa iti dau idei, ca nu am talent.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai amana cativa ani, pana iti vine inspiratia, ca ori scrii tu ori scriem noi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai putea să scrii despre orice. Ia un cuvânt și scrie despre el.

| dullcat a răspuns:

Buna.Si eu consider la fel, poezia nu prea e deloc ca atunci cand scrii un eseu bazandu-te pe un subiect sau cuvinte cheie, ci e, gasesc eu, ceva mult mai profund care trebuie sa vina dinlauntrul tau.Iar cand te apuca inspiratia scrii oriunde te afli, fie pe telefon, pe o hartie, pe un servetel cand servesti masa intr-un loc public. :)) Cam asa functioneaza cu poetii contemporani.Nu vreau sa te descurajez, poate chiar vei fi foarte bun la asta, insa atunci cand vei gasi ceva care iti zdruncina fiinta, vei sti si ce sa scrii.Nu degeaba multe poezii sunt bazate pe iubire, de exemplu, un sentiment universal extrem de puternic care face pe oricine sa devina poet.

Si mai las aici niste versuri celebre din Eminescu, tot pe acest subiect :

E usor versuri a scrie
Cand nimic nu ai de spus.

https://www.facebook.com/......285387937/

| Sssofia a răspuns:

Despre ce te pasionează pe tine. Ex: marea, pădurea, copacii, păsările, poate chiar despre Crăciun, acum că vin sărbătorile. Poți face niste felicitări cu poeziile tale pe care sa le dai părinților (cadou de Crăciun?)