| Fiona232 a întrebat:

Puteti sa imi dati niste idei despre cam ce as putea sa scriu la titlul CRACIUNUL?

4 răspunsuri:
| Brâncuşi a răspuns:

Bună, gândeştete la vremea mohorâtă te afară venirea zăpezii şi multe alte obiceiuri româneşti.
Cam asta poţi scrie sunt multe idei dacă eşti atentă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se apropia vacanta de iarna si gandurile nici unuia dintre colegii mei de clasa nu se mai indrepta spre carti.Pauzele ni le petreceam jucandu-ne in jurul bradului din curtea scolii sau inaltand oameni de zapada.
Asteptam si visam cu totii momentul cand vom gasi in dimineata de Craciun cate un cadou sub bradul de acasa.Si pentru ca oricine trebuia sa aiba un pom de iarna, primul lucru pe care l-am facut dupa anuntarea vacantei a fost sa mergem la cumparaturi.
In seara aceea am admirat mult timp globuletele si beteala cu care ma hotarasem sa-l impodobesc pe oaspetele nostru.Arata ca un rege tanar si puternic, intors victorios din lupte si incarcat cu bogatii.
Mai ramanea totusi de rezolvat o problema-Mos Craciun.Va veni singur anul acesta? Si daca o sa vina voi putea sa-l surprind macar acum scotocind prin sacul lui fara fund?
In noaptea de Ajun hotararea era deja luata.Somnul trebuia alungat ca un inamic si toata atentia indreptata spre usa de la intrare.Eu vegeam ca un ostas la datorie.Si, cand tocmai pierdusem orice speranta, am auzit zgomotul cheii in yala de la intrare.Luata pe nepregatite, m-am ghemuit sub plapuma, am inchis ochii si am asteptat.
Am asteptat...nu mai stiu cat, dar cand m-am trezit cadourile pentru mine se odihneau demult langa tronul regelui brad.
Desi mi-a parut rau ca inca o data nu am reusit sa il surprind pe mosul cel bun si plin de daruri, bucuria si emotia de a descoperi pachetele frumos legate a fost mult mai mare. Aveam atatea cadouri...si atat de putin timp la dispozitie.

Funda?! happy

| Maomau a răspuns:

Da!
Poti sa scrii ca craciunul este o traditie bazata pe o minciuna religioasa.
Isus nu s-a nascut de Craciun, iar craciunul este preluarea traditiei marii sarbatori a imperiului roman dedicat lui Soll Invinctus!

| allison20 a răspuns:

Ai putea sa descrii traditiile de Craciun, cum se reuneste toate familia cu ocazia acestei sarbatori minunate. Argumenteaza de ce iti place: ca e iarna, ca primesti cadouri, etc. Sau pur si simplu ai putea sa descrii o intamplare haioasa de Craciun.