| dumitrug18 a întrebat:

Buna sunt clasa a 3a as vrea sa stiu cum se desparte in silabe cuvantul intr-o! in-tr-o =3 silabe in-tro=2 silabe pe urma as vrea sa stiu cum se desparte in silabe cuvantul obiect! va rog sa imi spuneti am nevoie de raspunsuri chair in seara aceasta! am concurs maine in seara aceasta referindu-ma la 7 mai 2011 va rog!

Răspuns Câştigător
| Tofii a răspuns:

IN-TR-O = 2 silabe. pentru ca "tr-o" reprezinta o singura silaba. big grin si O-BI-ECT

11 răspunsuri:
| BoOoMbOnik a răspuns:

In-tr-o... o-biect. funda? te rog. mersi

| Kira9747 a răspuns:

In-tr-o = 2 silabe ( cratima dintre tr si o reprezinta un pronume)
o- biect=2 silabe (deoarece in silaba biect avem o singura vocala e si semivocala i, iar semivocalele nu pot forma singure silabe) cam asta e, scuze ca am raspuns tarziu dar vroiam sa iti explic de ce se desparte asawinking

| IngeruMeuCurcubeuTau a răspuns:

In-tr-o o-bi-ect funda?

| andutza_1067 a răspuns:

Intr-o se desparte: in-tro
si obiect se desparte: o-bi-ect
bafta la concurs
funta?batting eyelashes

| Al3csik a răspuns:

In-tr-o
o-biect

| FPS1kkk a răspuns:

Intr-o= in-tro 2 SILABE
obiect = o-bi-ect 3 silabe.

| Andreea2589 a răspuns:

Heii. Conform doom 2 cuvantul obiect se desparte : o-biect
Cuvantul intr-o se desparte: in-tr-o, fiind doua silabe "in" si "tr-o". Cratima ramane acolo. Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?: o3

| SHARPAY1STAR a răspuns:

Salut.si eu sunt in clasa 3a. oricum intr-o se desparte:in-tr-o.iar obiect se desparte:o-biect

| Iony_8291 a răspuns:

In-tro-2 silabe
o-bi-ect-3 silabe deoarece i si e sunt vocale si cratima ramane intre bi si ect. Funda? Tankswinking

| vero15 a răspuns:

In-tr-o si o-bi-ect

| ghiunghes a răspuns:

Salut.cuvantul ''intr-o'' se desparte in 2 silabe.(in-tro)