| AnaAmalia31 a întrebat:

Cum se desparte pe silabe cuvantul "deasupra"? De ce?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

De-a-su-pra
uite aici :
http://www.limba-romana.net/......silabe/72/

8 răspunsuri:
| TJohannaB a răspuns:

Dea- su- pra Pentru ca asa se spune corect si suna bine.

| TJohannaB a răspuns:

Cineva de la ministerul educatiei si cercetarii asa i-a zis doamnei mele. Ca se desparte.

| Mehh a răspuns:

Dea-su-pra, deoarece in prima silaba se formeaza un diftong(ea), care nu poate fi despartiti(sau, ma rog, hiatul exista)...si altceva nu mai stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si era greu sa descoperi asta singura? Mare revelatie!
Insa eu tot am sperante (poate desarte) ca vi se vor mai dezvolta neuronii in viitor!

| Annalina99 a răspuns:

Dea-su-pralaughing

| AnnA_2517 a răspuns:

Dea-su-pra

| MädchenMitRuhm a răspuns:

Se desparte : "dea-su-pra" in prima silaba se afla diftongul "ea" care nu se desparte niciodata in silabe diferite...si celelalte doua nu se pot scrie legate pentru ca se intelege alt ceva...