| Clara_6276 a întrebat:

Am de facut un eseu la roman pentru maine in care sa vorbesc despre tema Familiei.in romanul Mara...Imi puteti da o adresa. ceva cu niste idei?(eu am cautat pe net. dar nu am gasit mare lucru)Multumesc

Răspuns Câştigător
| Maia a răspuns:

Nu stiu ce adresa sa-ti dau, insa iti pot da cateva idei despre ce ai putea sa scrii in al tau eseu.

In premisa eseului poti porni de la ideea ca destinul familiei Marei are o intorsatura dramatica, deoarece au loc unele intamplari neasteptate. Apoi poti face o paralela intre familia Marei si familia neamtului Hubar.Pentru a infrumuseta eseul, poti adauga un citat(cel care-mi vine acum in minte legat de familie si care se potriveste cu romanul "Mara" este cel a lui Grigore Ureche "Toata albina isi apara cascioara cu acele si cu veninul sau", o asemanare intre Mara si ceea ce a zis G. Ureche prin al sau citat este ca si ea, ca mama si-a aparat si a incercat sa-si ajute copii cum a putut.La sfarsit, ai putea trage concluziile din perspectiva ta (cum ti s-a parut familia Marei, cum vezi tu o familie).

Urmareste roman pas-cu-pas, evolutia familiei Marei si ce atitudine ea aceasta in fata intamplarilor neasteptate si de aici poti face un eseu reusit.