| amanda33 a întrebat:

Am din nou nevoie de ajutorul vostru. Caut de ceva vreme denumirea unui sfinx din Grecia. Se spune ca nu ai voie sa il privesti din fata, altfel iti pune intrebari iar daca nu stii sa raspunzi la ele, poti muri in scurt timp. Stie cineva? Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Utilizand sintagma "Sfinxul din Teba" ori "Riddle (of the) Sphinx" vei gasi pe google o multime de pagini cu detalii privind legenda, in diverse variante, ale acestei creaturi apartinand mitologiei greacesti; lectura placuta!

1 răspuns:
| MANDY_2679 a răspuns:

E ceva in genul bestiei care statea la intrarea unui oras? iar in opera Oedip el a fost singurul care a intrat.si deci a ramas in viatabig grin